Киберпрестъпниците стават все по-активни и по-изобретателни. Вече измамниците в интернет започват да практикуват най-различни схеми, за да оплетат жертвите си в мрежите си. Най-често те атакуват на случаен принцип в социалните мрежи и електронните пощи. Вече започват да предлагат на жертвите си и да участват в измама, като им обещават в замяна да получат милиони
Студентка по журналистика Радина и експертът по киберсигурност Красимир Коцев преди дни получават аналогични съобщения в Instagram и Facebook. Накратко, те получили съмнителни съобщения, в които имали предложение да участват в извършването на финансова измама. На студентката било предложено да се представи за наследник на покоен клиент на банка в чужбина. След това измамникът и жертвата щели да си поделят парите, съибщава Bulgaria ON AIR.
„Очевидно е, че този имейл е фалшив, никой няма да ми даде пари безплатно. Ако някой наистина много настоява да ви даде едни пари или златни кюлчета безплатно, то накарайте този някой да ви изпрати личен документ, с който да се идентифицира, направете видеоразговор с него, поговорете с някого, който е по-осведомен от вас и разбира от тези неща, да ви даде съвет“, коментира киберекспертът Коцев.
Онлайн измамите в социалните мрежи зачестяват.
„Към днешна дата TikTok, Instagram, Facebook се използват активно за достъп до жертвите на хакерите, като всъщност целта е те да не могат да разберат, че зад този профил всъщност стои злонамерен човек“, посочи експертът.
Киберизмамниците подбират на случаен принцип жертвите си, макар и съобщенията да изглеждат на пръв поглед персонализирани. Те често имат граматични грешки, защото текстът е генериран чрез софтуер.
„Обикновено във фалшивите профили на измамниците в социалните мрежи няма да видите снимки с техни приятели от различни събития и мероприятия, няма да видите легитимни публикации на стената им, например с коментари от реални хора. Отваряйки профила, много често ще видите, че там няма снимки или почти няма снимки, профилът е с много странно име, изглежда сякаш този профил е създаден току-що“, обясни Коцев.
За защита на данните в профилите ни Коцев съветва често да сменяме паролите си.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment