Любопитно

Според научни изследвания, ето как студът влияе на продължителността на живота (СНИМКА)

Според последни направени изследвания, опо-ниските температури може и да не стоплят сърцето ви, но могат да допринесат за по-дълъг живот. Някои изследвания дори предлагат причини, поради което това явление е възможно.

Учени от университета в Кьолн, Германия са провели експерименти с червеи, за да идентифицират още възможни причини: студът задвижва процес, чрез който повредените протеини се отстраняват от клетките. Няколко невродегенеративни заболявания, които могат да се проявят с напредването на възрастта, като Алцхаймер и Паркинсон, са свързани с натрупването на „лоши“ протеини, така че разбирането на това как температурата влияе на този процес е значителна стъпка напред по отношение на намирането на начини за потенциално забавяне или дори спиране на тези състояния. Малко вероятно е седенето на студено да бъде терапевтичен подход в скоро време, но разбирането на процесите, които ниските температури предизвикват, може да ни помогне да разработим целеви лечения, предаде “vestibg“.

„Екстремно ниските температури са пагубни, но умереното понижаване на телесната температура може да има благоприятен ефект за организма“, пишат учени. „Въпреки че ефектите на ниските температури върху дълголетието бяха докладвани преди повече от век, малко се знае за това как влияят върху продължителността на живота и здравето.“ Учените проведоха тестове върху червея Caenorhabditis elegans и върху култивирани човешки клетки и откриха, че по-ниските температури водят до отстраняване на протеинови бучки, които се натрупват в животински и клетъчни модели на амиотрофична латерална склероза (ALS) и болестта на Хънтингтън.

Изследването е направено чрез структури, наречени протеазоми, които разграждат протеиновите отпадъци на червеите от типа протеазомен активатор, който те имат, подобен на открития при хората. Необходимо е само умерено понижаване на температурата, за да накара активатора да заработи и да почисти потенциално опасното натрупване на протеин. Екипът е открил, че чрез генно инженерство може да се увеличи активността на протеазомата и да се постигне същият резултат без охлаждане. Това повишава възможността за лечения, които могат да поддържат тези протеазомни активатори да работят независимо от температурата на тялото.

Все още обаче, има какво да се открива за връзката между по-ниските температури и стареенето. Средната вътрешна температура на човешкото тяло постоянно намалява през десетилетията, което може да е повлияло на увеличаването на продължителността на живота.

Чрез по-подробното изследване на това какво точно стои в основата на тази връзка, учените се надяват, че PA28γ/PSME3 протеазомният активатор може да бъде един от пътищата към стареенето по по-здравословен начин.

По публикацията работи: Велислава Велева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Какво да купите за подарък за Деня на Майката?

Празнуването на Деня на Майката може да се проведе по много различни начини, но е…

преди 4 седмици
  • Спонсорирани

Мъжките суичъри в дамските тоалети – вижте защо са толкова популярни

Суитшъртите са толкова удобни и универсални дрехи, че може би ще искате да имате няколко…

преди 1 месец
  • Спонсорирани

Пазарувай от вкъщи бързо и удобно

Развитието на дигиталния свят бележи промени в редица аспекти от живота на хората и предоставя…

преди 2 месеца
  • Спонсорирани

Маркучи за въздух: Какво трябва да знаем и как да изберем?

Маркучите за въздух са важен компонент, който има множество индустриални и домашни приложения. Те са…

преди 3 месеца
  • Спонсорирани

Обувки за детската градина: Осигурете комфорт и безопасност за вашето дете

Като родители ние винаги искаме най-доброто за нашите деца, особено когато става въпрос за тяхното…

преди 9 месеца
  • Спонсорирани

Защо да наемем компактна кола за краткосрочно пътуване

Наемането на автомобил за кратко пътуване предлага редица ползи, особено когато разполагаме с ограничено време,…

преди 10 месеца