Eкип изследователи потвърди съществуването на HD 169142 b – трета протопланета. Планетите се образуват от струпване на материал в дискове, заобикалящи новосъздадени звезди.
Астрономите от университета в Лиеж (Белгия) и университета Монаш (Австралия) са работили с данни от Европейската южна обсерватория, събирани от 2015 г. до 2019 г. и по-нови наблюдения. Анализът им, публикуван в „Месечни съобщения на Кралското астрономическо дружество“, потвърждава съществуването на протопланетата.
https://t.co/HnOEXwGSUj @UniversiteLiege
An international team of researchers has just published the results of the analysis of data from the SPHERE instrument of the @ESO, which confirms a new protoplanet – HD 169142 b, the third protoplanet confirmed to date. pic.twitter.com/d3SeEaWHWr— The SETI Institute (@SETIInstitute) April 14, 2023
Когато планетата все още се формира, т.е. когато все още събира материал, тя се нарича протопланета. Досега бяха потвърдени само две протопланети – PDS 70 b и c, и двете в орбита около звездата PDS 70. Този брой вече е увеличен на три с откриването и потвърждението на протопланета в диска от газ и прах около HD 169142, звезда на 374 светлинни години от Слънчевата система.
Поредица от изображения на системата HD 169142, показват образуващата се планета HD 169142 b, движеща се по своята орбита във времето. В следите на планетата се вижда ярък спирален ръкав, резултат от динамичното взаимодействие между планетата и диска, в който се намира. Сигналът от звездата, която е 100 000 пъти по-ярка от планетата, е изваден чрез комбинация от оптични компоненти и обработка на изображението. Изображения са получени с инструмента SPHERE от Много големия телескоп на ESO. Още през 2019 г. екип, ръководен от Р. Гратън, предлага хипотезата, че компактен източник в образите може да е на протопланета. Новото изследване потвърждава тази хипотеза чрез анализ на старите данни и нови наблюдения с по-добро качество.
По публикацията работи: Велислава Велева