Любопитно

Ново проучване доказва за какво помага консумацията на броколи

Здравословната сила на броколите е отдавна известна. Предишни проучвания са установили, че „къдравият“ зеленчук може да помогне за намаляване на риска от развитие на диабет тип 2 и рак, но досега не беше ясно как. Ново проучване доказва, че те са изключително полезни за чревната ни флора и именно в това се крие вълшебната им лековита сила.

Проучването е проведено върху мишки и показва, че тайната на тази суперхрана е в освобождаването на молекули, които помагат за защита на чревната лигавица.

„Какво се случва в организма, когато ядем броколи?“, обяснява авторът на изследването Гари Пърдю, ръководител на катедрата по селскостопански науки „Х. Томас и Дороти Уилитс Халоуел“ в Пенсилвания, в съобщение на университета. „Нашето изследване помага да се разкрият механизмите, по които броколите и други храни влияят благоприятно на здравето на мишките, а вероятно и на хората. То предоставя убедителни доказателства, че кръстоцветните зеленчуци, като броколи, зеле и брюкселско зеле, трябва да бъдат част от здравословната диета.“

Стената на тънките черва пропуска водата и хранителните вещества в организма, като едновременно с това блокира хранителни частици и бактерии, които биха могли да причинят вреда. Някои клетки, които обгръщат червата, като ентероцитите (участват в усвояването на водата и хранителните вещества), гоблетните клетки (създават слой слуз, за да предпазят чревната стена) и клетките на Панет (които освобождават антимикробни протеини), помагат за стабилизирането и поддържането на червата здрави.

Как се вписва броколито в уравнението?

Кръстоцветният зеленчук освобождава молекули, които се свързват с арил въглеводородния рецептор – вид протеин, наречен транскрипционен фактор. Свързването на двете вещества предизвиква реакция, засягаща функцията на чревните клетки.

До това откритие се стига след хранене на група мишки с диета, съдържаща 15 процента броколи – еквивалентно на 300 грама дневно за хората. Освен това отделна група мишки служи като контролна група и консумира диета, която не съдържа броколи. След това учените изследват тъканите на животните, за да установят колко броколи активира арилхидрокарбоновия рецептор. Те също така търсят промени в типовете клетки и концентрацията на слуз след консумацията на зеления зеленчук.

„Здравето на червата на мишките, които не са били хранени с броколи, е било нарушено по различни начини, за които е известно, че са свързани с болести“, обяснява Пърдю. „Нашето изследване предполага, че броколите и вероятно други храни могат да се използват като естествени източници на лиганди и че диетите, богати на тези лиганди, допринасят за устойчивостта на тънките черва.“

При мишките, които не ядат броколи, липсва активиране на арил хидрокарбоновия рецептор. На свой ред тези гризачи показват промени във функцията на чревната бариера, по-бавно време за достигане на храната до тънките черва и по-малък брой на гоблетните клетки, създаващи защитна слуз. Налице е и по-ниска концентрация на клетки на Панет и ентероцити. Резултатите показват, че активирането на този важен рецептор може да промени клетъчните и метаболитните функции на стомашно-чревния тракт.

По публикацията работи: Венета Николова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 2 дни
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 2 дни
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 1 месец
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 2 месеца
  • Свят

Ще се прекрати ли системата all inclusive в Турция?

Една от любимите дестинации на българи може би вече няма да е толкова привлекателна. Отново…

преди 2 месеца