6.8 C
София

Световната банка повишава перспективите за растеж през 2023 г. в Източна Азия, тъй като Китай се отвори отново

Не пропускайте

Редакция Нова Вест
Редакция Нова Вест
Изпращайте ни вашите сигнали и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/novavest.bg/

Растежът в развиващите се икономики от Източна Азия и Тихоокеанския регион ще се ускори през 2023 г. благодарение на повторното отваряне и икономическото възстановяване на Китай, но високата инфлация и дългът на домакинствата ще натежат върху потреблението в някои страни, съобщиха от Световната банка днес.

Базираният във Вашингтон кредитор заяви в доклад, че очаква растежът в региона на 23-те държави, който включва и Китай, да нарасне до 5,1% спрямо ръста от 3,5% миналата година.

По-силната прогноза се дължи на повторното отваряне на Китай, което Световната банка очаква да помогне на икономиката му да се възстанови до 5,1% от 3% през миналата година.

Страните в развиващите се Източна Азия и Тихия океан включват Виетнам, Филипините, Малайзия, Индонезия, Тайланд и Монголия, плюс островни нации като Фиджи, Вануату и Палау.

С изключение на Китай, той очаква растежът в региона да се забави до 4,9% от възстановяването след COVID от 5,8% през 2022 г., тъй като инфлацията и повишеният дълг на домакинствата в някои страни натежават върху потреблението.

„Повечето големи икономики в Източна Азия и Тихия океан преминаха през трудностите на пандемията, но сега трябва да се ориентират в променения глобален пейзаж“, каза вицепрезидентът на Световната банка за региона Мануела Феро.

„За да възвърнем инерцията, остава да се работи за стимулиране на иновациите, производителността и за поставяне на основите за по-екологично възстановяване.“

Кредиторът каза, че най-непосредственото предизвикателство е нарастващото разделение между Китай и Съединените щати.

В него се казва, че най-сериозни са двустранните ограничения върху технологичните потоци и сътрудничеството, които могат да намалят глобалния достъп до знания.

„Въпреки че все още е малък в сравнение с напредналите икономики като САЩ, Китай се превърна във все по-важен източник на знания за иновации в други страни от Източна Азия и Тихоокеанския регион“, се казва в доклада.

Агенцията за многостранна помощ предложи на страните да реформират своите политики, за да увеличат растежа и да участват в международни споразумения, както с Китай, така и със САЩ, вместо да бъдат част от изключителен търговски блок.

Превод и редакция: Венета Николова

- Реклама -spot_img

За какво стига кредит до 5000 лв.

Личното ни възприемане на стойността на парите е нещо много специфично. Според средата, в която се намираме, според условията, в които живеем, една и...

ГРАЖДАНСКО ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРЕЗИДЕНТСКА РЕПУБЛИКА вече и във Видин

Днес се проведе пресконференция на Гражданския съвет на ГРАЖДАНСКО ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРЕЗИДЕНТСКА РЕПУБЛИКА за област Видин. Събитието бе част от националната обиколка на движението,...

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се насладите на всичко, което тази уникална държава предлага, трябва...

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

0
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции за създаване на перфектно място, което да ви носи...

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури, като продажба, наследяване или кредитиране. В България, обаче, за...
- Реклама -

Последни новини