Вълнуващото откритие е направено от учени от Великобритания. Тази черна дупка се счита за една от най-големите, наблюдавани от хората някога. Такъв тип черни дупки се срещат изключително рядко, а произходът им не е съвсем ясен. Има само предположения
Черна дупка с маса около 33 млрд. пъти над тази на Слънцето е открита от британски астрономи, съобщи Пи Ей Мидиа/ДПА.
Учени от университета на Дърам казаха, че черната дупка е една от най-големите, наблюдавани някога.
Изследователите описват откритията си, публикувани в специализираното издание „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society“, като „изключително вълнуващи“.
„Тази черна дупка, която е с приблизително 30 милиарда пъти над масата на нашето Слънце, е една от най-големите, засичани някога и в горната граница на нивата, за които смятаме теоретично, че могат да достигат черните дупки, така че това е изключително вълнуващо откритие“, каза ръководителят на изследването д-р Джеймс Найтингейл от Факултета по физика на университета на Дърам.
Свръхмасивните черни дупки са обектите с най-голяма маса във Вселената, с маса от 10 милиарда пъти до 40 милиарда пъти над масата на Слънцето. Според астрономите те могат да бъдат открити в центъра на всички големи галактики като Млечния път, съобщава БТА.
Тези черни дупки се срещат рядко, трудни са за засичане и произходът им е неясен. Някои учени смятат, че са оформени от сливането на масивни галактики преди милиарди години, когато Вселената все още е била млада.
За откритието си изследователите от университета на Дърам са използвали съседна галактика като гравитационна леща, превръщайки я в гигантско увеличително огледало. С негова помощ те са установили наличието на свръхмасивната черна дупка. Чрез компютърни симулации в университета и със снимки, заснети от телескопа Хъбъл, те са потвърдили размера й.
По публикацията работи: Пламена Сутева
**Президентът Радев обяви остри критики срещу управлението на казуса "Лукойл": Нарушения на Конституцията и правовата…
**Деница Сачева: „Румен Спецов е професионалист с опит, а бюджетът за 2026 г. е единственият…
**ТРАГИЧНО ПТП НА АВТОМАГИСТРАЛА „ТРАКИЯ“ ВЗЕМА ТРИ ЖИВОТА** Трима души загинаха, а един е тежко…
**Скандал около сина на евродепутата Радан Кънев: 17-годишен младеж задържан с наркотици** В ранните часове…
**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тиха…
**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тихо…
Leave a Comment