България

Киберекспертът Любомир Тулев: Бомбените заплахи няма да спрат близките дни

Поради зачестилите през последните дни бомбени сигнали в редица училишща у нас, започна да се търси мнението на експерти по киберсигурност, които да разкажат повече подробности във връзка с атаките. По думите на експертът Любомир Тулев,  в Северна Македония има такива заплахи от близо година.

От година обществото там е тормозено от подобен тип заплахи. В последните месеци властта реши, че вече няма да оповестява. Двама граждани на Северна Македония са били задържани. Не трябва да изключваме варианта, че по-скоро цяла група стои зад бомбените заплахи“. Това коментира в предаването „Тази сутрин“ Любомир Тулев, експерт по киберсигурност.

„Оставянето на името Егор Синянский може и да е заблуда, водеща към украинска или руска връзка. Под това име излизат няколко профила. Обикновено резултатите водят към профила на лице от Кримския полуостров, Севастопол. Оставянето на името би могло и да е грешка“, добави той. Според него става въпрос за украинско-руска връзка, тъй като подобни заплахи са насочени към Гърция, Македония, Русия и България.

„При едни такива сигнали американските власти реагират много бързо и запитване е изпратено до Гугьл. Съмнявам се, че подателят на имейла е го е изпратил от своя IP адрес. Северна Македония е установявала или руски, или ирански адреси. Дори и да установим истински адрес, водещ до Русия, Украйна или Иран, но България няма юрисдикция. Трябва да се отправи молба за правна помощ, да разпитат този човек“, уточни Любомир Тулев. Той добави, че подобни имейли целят паника и смут.

„Обърнете внимание на имейл адресите, на които се изпращат тези съобщения. Училищата не използват публични доставчици на услуги, а не използват корпоративни доменни. Сайтовете на училищата сякаш се правени в час по трудово. Трябва сайтове да се защитят, да се използва корпоративна поща. Втората стъпка е държавата да излезе с план за реакция при подобни сигнали. Според мен заплахите няма да спрат днес или в близката седмица“, категоричен е Тулев.

По публикацията работи: Велислава Велева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

**Радев: Назначението на Спецов в Лукойл е незаконно, а политиката в България се превръща в диктатура**

**Президентът Радев обяви остри критики срещу управлението на казуса "Лукойл": Нарушения на Конституцията и правовата…

преди 3 дни
  • България

Деница Сачева разкри: Румен Спецов има тайно доверие от САЩ и Британия, а бюджетът 2026 е последен шанс за спасение на финансите

**Деница Сачева: „Румен Спецов е професионалист с опит, а бюджетът за 2026 г. е единственият…

преди 3 дни
  • България

Трима загинали и блокиран тракийски път след фатално ПТП, причинето от загуба на контрол над волана

**ТРАГИЧНО ПТП НА АВТОМАГИСТРАЛА „ТРАКИЯ“ ВЗЕМА ТРИ ЖИВОТА** Трима души загинаха, а един е тежко…

преди 3 дни
  • България

Синът на Радан Кънев заловен с дрога: 17-годишният Борис задържан с марихуана и машинка за цигари

**Скандал около сина на евродепутата Радан Кънев: 17-годишен младеж задържан с наркотици** В ранните часове…

преди 3 дни
  • България

Топло за ноември: до 21 градуса в почивните дни, но мъгливо в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тиха…

преди 3 дни
  • България

Топло за ноември: 21 градуса в почивните дни, но мъглата ще скрие слънцето в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тихо…

преди 3 дни