Тревожността, която се повишава преди да си легнете и докато се събуждате може да се превърне в порочен цикъл. Сънят е променено състояние на съзнанието, но понеже е нещо естествено, очакваме да се случва от само себе си.
Подготовката и интеграцията на преживяването на съня, включват емоционална подкрепа, приготвяне за лягане и събуждане. Сънната тревожност може да ви сполети преди лягане или по време на ставане.
Тревожността, както и други проблеми свързани с настроенията, могат да ни връхлетят преди лягане и да се изострят след нарушен сън. Проблемите със съня и тревожностите често се развиват заедно, създавайки един порочен кръг, от който трудно можем да излезем. Колкото и естествен процес да е заспиването, то е и преминаване от съзнателност към несъзнателност и може да се окаже трудна задача.
Обикновено казваме на децата си просто да заспиват, без да се сърдят и да спорят по въпроса, когато много често ние самите не можем да заспиваме лесно. Ставането, на свой ред, може да бъде съвсем отделен проблем, особено когато дезориентацията и замаяността от съня продължават повече от очакваното.
Напомняме, че сънят е променено състояние на съзнанието ни помага да заспиваме и да се събуждаме. Необикновените и променящите се състояния на съзнанието събуждат все повече интерес, както заради терапиите с психеделични вещества, така и покрай различните практики с дишане и медитация. Сънят също спада към този вид състояния. Въпреки, че за някои от вас това звучи съвсем естествено, трябва да знаем, че има много състояния на съзнанието, много нива на съзнателност, предаде “Вести.бг“
С развитието на психеделичните терапии е известно, че „настройката и средата“ са ключът към безопасна и ефективна грижа. Това означава да сте предварително да се погрижите за състоянието на ума (вътрешна среда) и за състоянието на средата, в която пребивават хората (външна среда), изключително важни за провеждане на лечението. Този подход може да се приложи и за съня.
Емоционална подкрепа (подпомагащ комплект или вътрешно състояние на ума):
*Нормално е да се изпитва страх или тревожност от заспиване. Трябва да уважаваме усилието нужно да се отпуснем, за да заспим, защото понякога е много трудно и зависи от стреса, който изживяваме. Бъдете любопитни към чувствата, които изпитвате когато не можете да заспивате и бъдете безусловно подкрепящи към себе си в този процес. Отделяйте си нужното време през деня, за да се изправите пред проблемите, които ви тревожат, особено социалните такива, като приемане, принадлежност и чувство за свързаност.
Подготовка за заспиване:
Обърнете внимание на очакванията, които имате към заспиването и вижте как се отразяват на тревожността ви. Контролирайте само това, което ви е възможно. Подгответе пространството си (леглото и спалнята), за да постигнете успех. Нека бъде проветрено, тъмно, тихо или с отпускащи звуци, удобно и подредено.
Интеграция на събуждането:
Обсъдете с някого или пишете за нощните ви преживявания. Какви трудности или успехи сте имали, какви изненади. Включете сънищата и вашата интерпретация за тях. Позволете си да участвате в събуждането. В първите пет минути се погрижете за себе си – малко разтягане или дишане, или просто останете разфокусирани, преди да се пресегнете за телефона си. Отделете си момент да уважите усилието, което сте направили и колко трудно, може би, е било за вас.
По публикацията работи: Велислава Велева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment