Огромно кюфте, направено от плът, култивирана с помощта на ДНК на изчезнал вълнист мамут, беше показано в НЕМО – научен музей в Нидерландия. От фирмата настояват, че новият продукт не е първоаприлска шега
То е създадено от австралийската компания за култивирано месо „Воу“ („Vow“). Оттам казват, че искат да накарат хората да говорят за култивирано месо и го представят като по-устойчива алтернатива на истинското. „Искахме да създадем нещо, напълно различно от всичко, което можете да получите сега“, каза основателят на „Воу“ Тим Ноуксмит пред Ройтерс. Той обясни, че допълнителната причина да изберат мамут е, защото според учените изчезването на това животно е причинено от климатичните промени. Тъй като ДНК на мамута, получена от компанията „Воу“, не е пълна, експерти са добавила такава от африкански слон.
Scientists have created a Woolly Mammoth meatball but are too scared to eat it. pic.twitter.com/rCaOq1IRN0
— Daily Loud (@DailyLoud) March 29, 2023
„Както правят във филма „Джурасик парк“, допълва Джеймс Райъл от „Воу“, но подчертава, че най-голямата разлика е, че не създават истински животни. Създаването на култивирано месо обикновено означава използване на кръв от мъртво теле, но „Воу“ използва алтернатива, което означава, че няма убити животни за създаването на мамутското кюфте. Продуктът, който има аромат на крокодилско месо, за момента не е годен за консумация.
A food-tech startup creates a meatball from the woolly mammoth’s DNA, some 4,000 years after it went extinct https://t.co/fiWeS49OqR
— Bloomberg Pursuits (@luxury) March 28, 2023
„Неговият протеин е буквално на 4000 години. Не сме го виждали от доста дълго време. Това означава, че искаме да направим строги тестове – нещо, което практикуваме с всеки наш продукт, пускайки го на пазара“, каза Ноуксмит. Компанията „Воу“ се надява култивираното месо да намери място на пазара в Европейски съюз, където обаче все още няма законодателство за подобни продукти.
По публикацията работи: Велислава Велева