България

Мнистърът на земеделието Явор Гечев: Пускаме система за проследимост на храните у нас (ВИДЕО)

Той обясни, че системата ще следи пътят на всички вносни храни по пътя им към българския потребител. Министър Гечев добави още, че ще пускат на публично обсъждане наредбата, която има проследимост по цялата верига за качеството, количествата и за цените включително.

Гечев твърди, че подобен регистър би бил много полезен по няколко причини. Едната е, в случай, че бъде получен сигнал за опасни храни, институциите да могат да изтеглят стоката от пазара до последния брой. Друго предимство, която изтъкна ресорният министър, е, че се улеснява контролът върху търговците.

„Може би ще е интересно на зрителите, но краставиците вчера на борсите в магазина, умишлено го казвам, за цена на едро струваха 3.20 лева. Това какво значи, цените в столицата бяха по-различни, това е аномалия, която почнаха да правят. Не е достатъчно все още, но се надявам тази цена все още повече да се нормализира, защото краставиците са малко въпрос на аномалия поради други и други причини. Ако изкупната цена на краставиците е 3.20 лева, а надценката при продажба е 20-25 %, вие ще трябва да си представите изкупните данни в КЗП“, допълни  Явор Гечев.

Той обясни и как ще се бори държавата с нелоялните търговски практики. „Когато разликата на цените при производителя и при продавача е повече от 25% брутна цена или 10% нетна цена, те ще трябва да известяват преди това КЗП и КЗК за този по-голям марж”, каза Явор Гечев. “По темата с тавана на цените тепърва предстоят срещи с представителите на хранителните вериги у нас.“ Аграрният министър не скри, че има поскъпване на водата за напояване с между 15 и 300%, но подчерта, че ведомството, което ръководи, прави всичко възможно проблемът да бъде разрешен.

„Имаме много добра комуникация с организаторите на протеста и те много добре знаят нашата декларация, че ние не просто имаме желанието, а ще решим проблема, но първо трябва да се срещна с министъра на финансите. Намерили сме вътрешни резерви да компенсираме така водата, че да не се повишава повече от миналогодишната цена”, каза още Гечев. Земеделският министър обяви също, че цената на краставицата пада.

„Не съм човекът, който да коментира обществените органи, но ако утре дай боже се състави правителство, то няма да завари онази голяма опашка на границата, каквато ние заварихме. Откакто служебното правителство отговаря за БАБХ, има контрол и ред. Понастоящем огромна част от българските превозвачи, които минават границата, ни благодарят“, похвали се още Гечев.

Повече по темата и коментара да мин. Явор Гечев, чуйте във видеото:

По публикацията работи: Велислава Велева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Голям пожар на магистрала „Тракия“ – километрично задръстване

Горящ камион блокира магистрала „Тракия“ **Задръстване край 155-и километър** Тежкотоварен камион се запали на 155-ия…

преди 5 минути
  • България

Жълт код за бури и жеги на 15 август

Жълт код за силен вятър и горещини на 15 август Метеоролозите предупреждават за опасно време…

преди 36 минути
  • България

Заплахи за убийство и отвлечени деца: Баща задържан

**Домашно насилие и отвличане на деца в Добри Войниково** Малко преди 23 часа снощи в…

преди 2 часа
  • България

Копринка на ръба: Водният дефицит заплашва ключов водоизточник

**Воден дефицит застрашава язовир „Копринка“** В края на август нивото на водата в язовир „Копринка“…

преди 3 часа
  • България

Пирин гори вече 21 дни: Хеликоптери и военни гасят огъня, десетки хиляди декари в пламъци

21 дни пожар в Пирин: Огънят не стихва, десетки хиляди декари в пламъци **Огънят бушува…

преди 3 часа
  • България

Мечка в центъра на Троян: Градът е в повишена готовност

**Мечка в центъра на Троян – гражданите са призовани за повишена бдителност** Граждани на Троян…

преди 3 часа