Любопитно

Уникално откритие в Египет: Изцяло запазен зодиак на тавана на храм (СНИМКИ)

Уникално откритие бе направено в град Есна. Реставратори успяха да разкрият първия изцяло запазен зодиак в Египет, като релефът съдържа дванадесетте зодиакални знака

Екип от реставратори от Върховния съвет за антики в Египет успя да разкрие за първи път зодиакални знаци на тавана храма в град Есна, в допълнение към сцени на божества и животни, които също се появяват за първи път, съобщава Egypt Today.

Това откритие стана по време на проекта за записване, документиране и възстановяване на храма Есна и показване на оригиналните му цветове. Проектът се изпълнява от египетско-германската археологическа мисия.

Д-р Мостафа Вазири, генерален секретар на Върховния съвет по антиките, подчерта, че тези зодиакални надписи не присъстват в предишната и единствена научна публикация за храма на Есна, направена от френския египтолог Серж Сонерон.


 Превод и редакция: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Йотова призова институциите да се вслушват в гласа на учените, отличи изтъкнати дейци на науката

В свят на несигурност и динамични промени гласът на българските учени трябва да бъде чут…

преди 14 часа
  • България

БАБХ откри нарушения в склад за месо в Луковит, унищожени са 366 кг продукти

При мащабна акция на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Областната дирекция по…

преди 15 часа
  • България

Пожар в индустриалната зона на Пловдив изпепели над 100 автомобила

Мащабен пожар избухна днес в индустриалната зона на Пловдив и обхвана автоморга на Околовръстното шосе.…

преди 15 часа
  • България

Д-р Александър Атанасов: Един болен от морбили може да зарази цяла стая неимунизирани

Заболяемостта от морбили в страната остава тревожна. По данни на Министерството на здравеопазването към 16…

преди 15 часа
  • България

Стачките в Lufthansa отмениха всички полети от и до София

Стачните действия на служителите продължават да блокират работата на германския национален превозвач Lufthansa за пети…

преди 15 часа
  • България

РИОСВ-Шумен започва спешни проверки за сигнал за опасни медицински отпадъци на депото в Дивдядово

Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Шумен започна незабавни проверки на регионалното…

преди 16 часа