Археолози се натъкнаха на 1800-годишен олтарен камък: Построена ли е известна катедрала в Англия върху римски храм?

45

Катедралната църква Свети Мартин, Лестър, известна като Лестърската катедрала, е напълно възможно да е построена върху някогашен римски храм. Това предположение идва, след археологическо откритие. Археолози са се натъкнали на стая за ритуали и на 1800-годишен олтарен камък

Дали катедралата в Лестър, Англия е построена върху римски храм? Археолозите откриват мистериозна „ритуална стая“, съдържаща 1800-годишен олтарен камък под нейното гробище, пише Daily Mail.

Археолозите вярват, че са открили римско светилище.

Разкопките на мястото на старо певческо училище на територията на катедралата в Лестър започнаха през октомври 2021 г. и оттогава са произвели „забележително“ количество информация, казаха директорите на разкопките.

Избата на римска сграда и 1800-годишен олтарен камък бяха открити по време на разкопките, ръководени от археологическите служби на университета в Лестър, което предполага наличието на светилище или култова стая.

Смята се, че мазето, сега близо три метра под земята, е имало бетонен под и каменни стени, с декоративна боя.

Матю Морис, ръководител на проекта, каза: „Може да бъде наистина важно. Това е район на Лестър, който не ни се налага да разкопаваме много често. Това е историческият квартал на града, така че е една от онези големи празни зони на картата на града. Но също така е доста фундаментално за разбирането на историята на катедралата в Лестър“.

„Въпреки че това е емблематична сграда в градския пейзаж, ние всъщност не знаем твърде много за нейната ранна история и повечето от това, което виждате над земята днес, е било преустроено през викторианския период“, заяви Морис.

„Досега нямаше начин да кажем дали е имало римски храм под катедралата или не, но със сигурност смятаме, с тези разкопки и откриването на тази изба и фрагмента от римски олтар от нея, че там определено е римско място за поклонение“, допълни той.

Открити са и няколко парчета римска керамика и монети.

Превод и редакция: Пламена Сутева