България

Министърът на икономиката със стряскащи новини за надценките при храните у нас

Министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов смята, че повишаването на доходите през изминалата година в България е било прекалено и това е довело до по-високата инфлация в страната ни. Министър Никола Стоянов направи коментар и относно проверките на цените на храните. Той обяви, че масово се установява надценка с по 80-90%

Освен войната и енергийната криза, повишаването на доходите също е спомогнало за високите нива на инфлацията у нас през изминалата година. Това заяви в ефира на Нова телевизия министърът на икономиката Никола Стоянов.

„Моментът е много тънък. Разбира се, че доходите в такава ситуация трябва да се вдигат. Въпросът е с колко, колко бързо, как е спрямо останалите мерки, които са за компенсиране на високите цени. Смятам, че миналата година беше прекалено и не се случиха нещата както трябва. Това доведе до по-високата инфлация в България спрямо Европейския съюз”, допълни Стоянов.

Той коментира и проверките, които държавата прави по отношение цените на хранителните стоки у нас. „Масово установяване с по 80-90% надценка”, заяви ресорният министър. Служебният кабинет работи върху идеята ако търговец иска да сложи надценка по-висока от 25% върху дадена стока, да информира Комисията за защита на потребителите. Процентът все още се обсъжда, уточни министър Стоянов. Това би ограничило нелоялните търговски практики, смята той. По думите на икономическия министър обаче правителството не е във война с веригите и не ги сочи с пръст.

Министърът на икономиката сподели амбицията на ведомството актовете за нелоялни търговски практики да стане както в Европа. Там санкциите за подобно нарушение може да стигнат до 4% от оборота на търговеца. У нас актът не е обвързан с оборота и може да е в размер на максимум 50 хиляди лева.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

НИМХ: Температурите достигат 38 градуса, времето остава предимно слънчево

Вторник, 4 август, ще бъде предимно слънчев и горещ. Според прогнозата на Националния институт по…

преди 11 минути
  • България

АПИ въвежда ограничения за тежкотоварния трафик по магистралите заради жегите

От 4 август до 6 август Агенция „Пътна инфраструктура“ въвежда временни ограничения за движението на…

преди 13 часа
  • България

България остава сред страните в ЕС с най-труден достъп до едноседмична почивка

Едноседмичната почивка извън дома остава недостъпна за значителна част от българските домакинства. Данни на Евростат…

преди 14 часа
  • България

Един загинал при челен сблъсък между тир и кола край Добри дял

Днес главният път София – Варна беше затворен след тежък инцидент с един загинал. Пътният…

преди 14 часа
  • България

БАБХ и Митниците иззеха над половин тон млечни продукти и пилешко месо на „Капитан Андреево“

Инспектори от дирекция „Граничен контрол“ към Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), съвместно със…

преди 14 часа
  • България

Проф. Овчаров откри римски саркофаг в Перперикон

Перперикон продължава да изненадва с нови археологически находки. Екипът на проф. Николай Овчаров е открил…

преди 15 часа