България

19-годишна студентка се нуждае от спешна трансплантация, за да живее и да се грижи за братчето си (ВИДЕО+СНИМКИ)

19-годишна студентка се бори за живота си, за да отглежда 6-годишното си братче. Момичето страда от Синдром на Уилсън и се нуждае от спешна трансплантация в Турция. Сумата от 180 000 лева обаче е непосилна за семейството й. Преди дни 19-годишното момиче от Асеновград припада в магазина, в който работи.

Тази вечер нейни приятели и близки организираха безпрецедентна дарителска акция в центъра на Пловдив. С благотворителни кутии обикаляха площадите и заведенията по главната улица. След нейния припадък по време на работа, колегите й веднага я откарват в болница, където чува страшната диагноза Синдром на Уилсън.

Здравословни проблеми на Анита започват, когато тя е на 13 г. Тогава лекарите установяват, че момичето има проблем с дроба. Никой обаче не може да постави точна диагноза. До момента, в който преди дни Анита е приета по спешност в болница, след като припада на работа. Това разказа пред NOVA бащата на Анита.

„Води се тиха болест. В началото протича съвсем без симптомно. Лекарите казаха, че като цяло за тази болест няма активно действащо лечение, медикаментозно и ще се наложи да се направи чернодробна трансплантация най-вероятно в Турция”, казва Анита Чобанова. Приятелят й се свърза с клиника в Истанбул. Оттам вече имат отговор и са готови да приемат Анита за лечение. „Докторите казват, че чрез трансплантация й дават много добри шансове да си води един спокоен и нормален живот”, обясни Иван Димитров. Тази надежда обаче има прекалено висока цена -180 000 лева. Анита е студентка „Лингвистика и информатика“ в Пловдивския университет. Учи редовно и работи. Родителите й са разделени. Майка й е в чужбина. И Анита сама се грижи за 6-годишното си братче, с което живеят при баба й.

„Той постоянно ми звънни. „Како, ти нали ще се оправиш? Ти нали пак ще си до мен?” Той е една от на-големите ми упори, ако трябва да съм честна“, казва Анита.
Баща й е готов да помогне. „Готов съм да стана донор, за да може да мине всичко както трябва за трансплантацията”, каза Живко Чобанов.

Приятелите на Анита организираха спонтанна кампания по набиране на средства. Те тръгнаха из улиците на Пловдив. Те разказаха, че благодарение на социалните мрежи всеки е знаел за случая на 19-годишната Ани и с радост са дарили. Кампанията продължава с набиране на средства в сградите на университети в цялата страна, в големите вериги магазини, както и с благотворителен театър и футболен турнир.

Дарителска сметка в Банка ДСК
BG21STSA93000029714983
STSABGSF
АНИТА ЖИВКОВА ЧОБАНОВА
Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Вeлислава Велева

Скорошни постове

  • България

Трима работници на АПИ бяха блъснати край Ботевград, един е с опасност за живота

Трима работници от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) бяха блъснати от лек автомобил около 13:30 часа…

преди 8 часа
  • България

Тяло на 72-годишен мъж беше открито в язовир „Дяково“

Тази сутрин в язовир „Дяково“ беше открито тялото на 72-годишен мъж. Сигналът за находката е…

преди 8 часа
  • България

Тяло на 72-годишен мъж бе открито в язовир „Дяково“, образувано е досъдебно производство

Тази сутрин в язовир „Дяково“ беше открито тялото на 72-годишен мъж. Сигналът е подаден на…

преди 8 часа
  • България

Провериха близо 15 000 коли при акция за алкохол и наркотици на пътя

Специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата през изминалото денонощие разкри…

преди 8 часа
  • България

Слънчево и топло посреща астрономическото лято в България

Утре, в неделя, с настъпването на астрономическото лято, жителите и гостите на България ще бъдат…

преди 12 часа
  • България

България изпълни 40-те препоръки и излезе от сивия списък за пране на пари

България е изпълнила всички 40 препоръки на Комисията на експертите за борба с изпирането на…

преди 12 часа