Не може да се отрече, че котките са отлични другари, но понякога те правят нещо, което ви кара да се чешете по главата в пълно недоумение. Ако сте свикнали с кучета, социалните взаимодействия на котките и начинът, по който общуват, могат да бъдат много объркващи.
И все пак именно тези специални поведения, като нежното „блъскане“ с главата и склонността им към картонени кутии, ни карат да ги обичаме толкова много.
„Разговаряне“ с птици:
Сигурно сте чували как котката ви „чурулика“, когато гледа през прозореца кацналата наблизо птица. Предполага се, че това има нещо общо с разочарованието на котките, че не може да излезе навън и да хване птицата. Други смятат, че бързото движение на челюстта е инстинкт, позволяващ на мъркащите животни да подготвят мускулите си за акта на убиване на плячка.
“Бутане“ на главата във вас или различни предмети:
Когато едно коте удари силно главата си във вас това е просто неговият начин да ви поздрави и да покажа, че се радва да ви види! Това също е един от начините, по който котките разпръскват феромони, за да покажат, че сте „тяхна собственост“, пише dogsandcats.bg
Получавате подаръци/наградки:
Мъртъв гризач или насекомо в краката ви… със сигурност не е мечтаният подарък. Съществуват много теории за това защо мъркащите животни носят трофеи на стопаните си. Със сигурност са видяли това поведение от майка си, тъй като тя им е носила плячка. Не е изключено това да е начин, по който котката ви показва, че държи на вас и иска да ви се отблагодари, тъй като я храните и се грижите за нея.
Дъвчене на пластмаса и други неща:
Пластмаса, мръсотия, килими, кабели, вълнени одеяла – ако вашата котка яде този вид артикул, тя може да има състояние, известно като пика. Котките могат да развият пика по медицински причини, като стомашно-чревни разстройства, или поради тревожност. Подобно на хората, които гризат ноктите си или си играят с косата си, когато са нервни, котките дъвчат нехранителни продукти като начин да се справят с безпокойството си. Това е странно поведение на коте, за което трябва да се тревожите.
“Мачкане“ с лапи:
Ако вашата котка ритмично притиска лапите си една след друга, сякаш ви прави масаж това е, защото е доволна и щастлива, опитва се да облекчи безпокойството или иска да ви отбележи с аромата си. Това инстинктивно поведение започва малко след раждането, когато котенцата движат лапите си срещу млечните жлези на майка си, за да стимулират притока на мляко. Ако вашето коте продължава да меси като вазрастна котка, седнете и се насладете на масажа. Ако подозирате, че го прави поради стрес – поговорете с ветеринарния лекар.
Предпочита кутии и други малки пространства:
Има много просторни и удобни места, където вашата котка може да спи – котешкото легло, диван, стол, котешко дърво, легло за домашни любимци…Защо обаче мяукащият приятел избира да се свие в малка картонена кутия, неудобна мивка за баня или малка дупка? Е, малките пространства карат котките да се чувстват по-безопасни и сигурни. В дивата природа котките трябва да бъдат скрити, за да оцелеят, така че спането в средата на широко открито място ги прави податливи на по-големи хищници.
Взиране в стопанина:
Нищо не е толкова смущаващо, колкото да имате чифт немигащи очи, насочени директно към вас. Не се страхувайте, вашата котка не се опитва да контролира ума ви. Вероятно се опитва да привлече вниманието ви, за да ѝ дадете храна, търси внимание или просто е любопитна какво правите.
Игнориране:
В един момент очите на вашата котка са приковани във вас, а в следващия тя изглежда не се интересува изобщо. Подобно на хората, котките понякога просто се нуждаят от тихо време „насаме“. Когато мяукащият домашен любимец се държи така, сякаш има нужда от малко пространство, оставете го. Той ще се чувства по-сигурен с вас, защото знае, че уважавате тази нужда. Позволявайки на вашата котка да прекарва времето си сама, вие ѝ давате пространство тя да дойде да ви потърси сама за малко гушкане.
Вилнеене през нощта:
Всичко, което искаме е да поспим, но домашният ни любимец е на друго мнение. Някои котки имат склонността да се активизират доста буйно през нощта. Причината може да е, защото по цял ден седят сами, след което членовете на семейството се прибират и котките си мислят, че това е моментът, в който трябва да са активни.
По публикацията работи: Велислава Велева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment