След опустошителното земетресение в Турция, седем спасители от пожарната във Велико Търново се завърнаха на родна земя. Те издирваха живи хора под отломките в град Бесни. Tе споделиха, че няма да забравят никога страданието, сълзите в очите на хората, но и несекващата надежда под отломките да бъде чуто туптящо сърце.
Спасителите били подготвени и със специални уреди, които прихващат сърдечна дейност и глас. Седемте пожарникари от сектор „Специализирани оперативни дейности“ са потеглили за Турция часове след разрушителното земетресение. Пожарникарите казват, че и за миг не са се поколебали да тръгнат за южната ни съседка. Гледката, която заварили при пристигането си в Бесни, била апокалиптична.
Имахме само предположения, но мащаба на катастрофалната ситуация, на която отиваме, го получихме там, на място. Страданието на хората там е просто смазващо. Това беше, което ни стресира. Виждаше се отчаянието на хората, всеки искаше да му се окаже някакво съдействие, помощ да се потърсят негови близки“, разказа командирът на екипа Минчо Минчев.
„Усещахме трусове, рискована операция беше продължителната акция по изваждането на жена, по която работихме с полския екип. Имаше разместване на една от плочите и се наложи временно да преустановим операцията и след като нещата се успокоиха, продължихме дейността“, каза Калин Йорданов от сектор СОД.
За издирвателните операцииспасителите от великотърновската пожарна били подготвени и със специални уреди, които прихващат сърдечна дейност, глас и дори почукване под развалините. „Без нея ние почти не можем да свършим нищо. Lifegard, Geophone и съчетавахме с колегите поляци, които също имаха техника, имахме термокамери, които много помагат в тези случаи, защото човек може да не е в съзнание, но да има топлина човешкото тяло“, коментира Николай Бонев от сектор СОД.
Повече от разказът на родните спасители, чуйте във видеото:
По публикацията работи: Велислава Велева
75-годишната актриса Александра Братанова, позната от български филми, отправи публичен апел за финансова помощ, след…
Районният съд в Стара Загора постанови най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо 26-годишния…
Момиче на 12 години от Южна България е станало майка. Най-младата родилка в областната болница…
Жена е пострадала при пътен инцидент на кръстовището между бул. „Александър Малинов“ и ул. „Самара“…
Остават броени дни до официалното откриване на мотосезон 2026, което ще се състои тази събота.…
Служители на Районното управление във Велинград задържаха заподозрян за палеж след пожар в едноетажна постройка…
Leave a Comment