След напечен двубой: Григор Димитров спечели заслужено място на финал в Ротердам (СНИМКИ+ВИДЕО)

261
Колаж: Нова Вест

Родната ни гордост Григор Димитров победи Алекс де Минор с 6:3, 3:6, 7:6 (8:6) на турнира от категория АТП 500 в Ротердам. Българинът бе по-силният тенисист в първия сет, но във втория отстъпваше на австралиеца.

Третият сет Димитров изоставаше с пробив, но успя да се върне, пращайки мача в тайбрек, където спаси два мачбола, за да спечели срещата и да си осигури полуфинал срещу победителя от мача между Даниил Медведев и  Феликс Оже-Алиасим.

Качеството на играта се повиши значително във втората част на третия решителен сет, където всъщност Гришо заличи пасив от брейк и провокира впоследствие тайбрек. Там пък той изостана рано-рано с 0-3, а след това направи и двойна грешка, като съперникът му получи два мачбола, единият от които на негов сервис. Григор отрази и двата, а се възползва от първия си шанс с фантастичен минаващ удар след красиво разиграване в близост до мрежата – едно от многото качествени размени в двубоя.

Гришо вече има 159 спечелени тайбрекове в кариерата си при 150 загубени, а през този сезон равносметката му е 4-2. Загубените “дълги геймове” са от Стефанос Циципас в третия сет на дуела им на United Cup и от Новак Джокович в първия сет на срещата им на Australian Open. Преди това в Мелбърн срещу Карацев Димитров бе спечелил първия си тайбрек, а тази седмица в Ротердам добави другите три на сметката си – сега срещу Де Минор и двата при успеха срещу световния номер 10 Хуберт Хуркач.

Димитров сервира в първия гейм и успя с хубав смач да спечели първата точка – 15:0. В следващото разиграване Алекс де Минор опита да е агресивен, но изкара бекхенда си в аут – 30:0. Гришо пласира няколко дълбоки удари, а накрая австралиецът атакува отново с бекхенд, но пак не бе точен – 40:0. Българинът игра на втори сервис, а Де Минор направи чудесен ретур, който му спечели точката – 40:15. Последва ас от Григор и геймът приключи.

По публикацията работи: Велислава Велева