Ако се огледате на детската площадка, със сигурност ще забележите голямо разнообразие от стилове на родителство. През 60-те години на миналия век психологът Диана Баумринд описва три различни типа – авторитарен, авторитетен и разрешаващ – въз основа на родителските изисквания и отзивчивостта към децата.
Четвъртият стил, неглижиращ, бил добавен по-късно въз основа на работата и на други изследователи.
Авторитарен:
Авторитарният стил на родителство се фокусира върху строги правила, подчинение и дисциплина. Тези родители имат големи очаквания и не се колебаят да накажат, когато децата не следват техните насоки. Авторитарните родители също поемат властта за вземане на решения, като рядко дават на децата някакъв принос по въпроса. Този тип родители не са възпитателни, снизходителни или комуникативни, пише ohnamama.bg
Ефектът върху децата: Когато са отгледани от авторитарен родител, децата често се държат добре у дома, но може да се бунтуват, когато са сред съученици или приятели. Според Мичиганския държавен университет децата също могат да имат проблеми със следното:
- Социални умения
- Нерешителност и проблеми със самостоятелното мислене
- Ниско самочувствие
- Лош преценка на характера
- Управление на гнева и негодувание
Разрешаващ родител:
Често разрешаващите родители се държат повече като приятели, отколкото като авторитетни фигури. Те се грижат за нуждите на децата си, без да създават много дисциплина. Например, те могат да позволят (и дори да насърчават) детето си да пие газирани напитки при всяко хранене, ако това е, което детето иска.
Ефектът върху децата:Тъй като имат високо положение в домакинството, децата на разрешаващи родители са свикнали да получават каквото поискат. В допълнение, според държавния университет в Мичиган, недостатъците на този стил на родителство могат да включват:
- Липса на отговорност
- Липса на подкрепа при вземането на решения
- Импулсивност и агресивност
- Липса на самостоятелност и лична отговорност
- Тревожност и депресия
Авторитетен:
Баумринд смята авторитетното родителство за „златен стандарт“. Авторитетните родители поставят на децата си граници, но им дават и свободата да вземат решения. Те гледат на грешките като н опит и имат ясни очаквания към децата си. Авторитетните родители са грижовни и топли, но те внушават важността на отговорността и дисциплината.
Ефектът върху децата: Обикновено децата на авторитетни родители са уверени, щастливи и успешни. Според Мичиганския държавен университет децата, отглеждани по този начин, обикновено имат следните положителни резултати:
- Близки, грижовни отношения с родителите
- Децата са склонни да бъдат отговорни
- Високо самочувствие и самочувствие
- Умеят да управляват агресията си
Неглижиращ:
Този родителски стил първоначално не е дефиниран от Диана Баумринд, но по-късно е добавен към нейния списък от изследователите Елинор Макоби и Джон Мартин. По същество неглижиращите родители пренебрегват децата си, които трябва да се отглеждат сами. Те не определят правила или очаквания, но също така не дават насоки, когато е необходимо.
Ефектът върху децата: Без никакви насоки, структура или участие на родителите, децата на неглижиращи родители често действат импулсивно. Изследванията показват, че тези деца имат най-лоши резултати. Например, те са по-склонни към:
- Употреба на наркотични вещества
- Бунтарство
- Престъпност
- По-ниска когнитивна и емоционална емпатия
По публикацията работи: Велислава Велева