Пред медия „Нова вест“, застана един млад успешен лекар – д-р Вълкан Иванов. В това интервю с него засегнахме въпросите за проблемите на здравеопазването в България и възможните начини за тяхното решаване. За какво още поговорихме с д-р Вълкан Иванов, ще разберете като прочетете целия ни разговор тук.
Д-р Вълкан Иванов е хирург и специалист по онкопластична хирургия на гърда. През септември 2017 година се завръща в България след 6-годишен престой в Обединеното кралство и с натрупан значителен опит в областта на хирургията на гърда. През последните пет години (2017-2022) работи едновременно както в страната, така и в чужбина за болници, сред които Oxford University Hospitals, John Radcliffe Hospital и Princess Alexandra Hospital Trust – Harlow, Essex. Д-р Вълкан Иванов е родом от Варна, където е завършил и висшето си образование. Женен, баща на две деца.
– Според Вас, какви са начините за повишаване на заплащането в сферата на здравеопазването в България?
Според мен, в българското здравеопазване има достатъчно пари. И като държавно финансиране, и като доплащане от страна на пациентите. Да не забравяме и частните здравни фондове, които също допринасят за пълненето на Здравната каса.
Проблемите произтичат от липсата на контрол и от неправилното насочване на паричните потоци. Не Ви ли се струва странно, че всяка частна болница сключва договор със Здравна Каса? За да се наложи сериозен контрол е необходимо ръководствата на болниците и медицинските центрове да не се избират според партийната си принадлежност, а според управленските си качествата.
За да бъде всеки служител в здравната сфера мотивиран (така се повишава и качеството на здравната грижа), е необходимо да има основно трудово възнаграждение, което да е гарантирано. То да се определя според квалификациите, стажа, уменията, качеството на работа. Трябва да има и допълнителни бонуси. Работиш повече – получаваш повече.
Не на последно място е нужен сериозен контрол и сериозни санкции срещу лекарите, които искат от пациентите 1000 лева за “избор на екип” в частния си кабинет или на паркинга зад болницата. Както и на санитарят, които иска 20 лева, за да смени уринаторна торба или чаршафите… Това е недопустимо!
Както във всяка една сфера на нашето общество ние “искаме да спрем корупцията, но нямаме желание”, така е и в здравеопазването. В момента в България се обособява сериозен медицински монопол, който според мен, в следващите 10 години допълнително ще влоши заплащането на медицинските специалисти, а респективно и качеството на здравеопазването.
– Какви са възможностите да се подобрят условията на труда в болниците и да се обновява медицинската апаратура?
Това зависи от една страна от ръководството на съответната болница, от друга – от самите здравни работници. Не би трябвало да е “топ” новина ремонт на операционна зала или отделение и това да се тиражира в медиите. Това е задължение на всяко едно ръководство. По този начин се намалява рискът от вътрешно-болнични инфекции. Лечебното място става предпочитано за пациентите. Самите служители работят с удоволствие и без излишен стрес.
В Англия, например, медицинската апаратура се обновява на всеки между 3 и 5 години, а инструментариумът – ежегодно. Работи се предимно с еднократни инструменти. В държавните, а и в някои частни болници в България, се работи с инструменти от преди 10-15 години. По себе си съдя, че когато разполагам с добри инструменти и качествена операционна апаратура, това скъсява оперативното време и се работи без излишен стрес.
Трябва да се въведат национални стандарти – от скалпела до ядрено-магнитния резонанс. В някои ДКЦ-та се използват мамографи, които са от преди 40г и се дават на пациентите рентгенови снимки! Това не може да се отчита като извършена дейност и да се заплаща от Касата.
– Как могат да бъдат задържани младите медицински специалисти в България?
Всичко, което вече споменах би било важно, за да се задържат медицинските специалисти в България. Аз си спомням кое ме изгони мен и знам, защо се върнах. Въпросът е, че никой не ни пита нас – медицинските емигранти. Никой не ни пита как сме работили, при какви условия, можем ли да го направим и тук така?
Сменят се правителства, министри, говори се, че има проблем с кадрите и нищо не се случва. Медицинските университети предпочитат чуждестранните студенти: идват – плащат – заминават! А защо са създадени? Кой им търси отговорност за продукцията, която произвеждат? На толкова малка държава, толкова много университети и след 6 години учене + 4-5 години специализация – създаваме неуверени и неспособни специалисти! Ако се предостави на всеки възможност за кариерно развитие, реална специализация, а не само документ за взета специалност – не са нужни и толкова високи заплати. Никой не трябва да се занимава с медицина, за да стане милионер. Да бъдеш лекар е призвание!
– Кои са най-големите проблеми пред здравеопазването в България?
Най-големият проблем е, че напълно изгубихме доверието на пациентите си. Това е процес, който започна преди близо 20 години. Стартираха го фармацевтични компании, които предлагаха заплащане срещу рецепта. Продължи се с клиничните пътеки – за да получаваш средства от Касата е важен броят на клиничните пътеки, а не качеството или мотивацията. Този процес беше довършен с гонението на критичните към ръководствата на болниците лекари.
При мен идват пациенти от цялата страна за второ, трето или четвърто мнение. Това не ми се е случвало никога за 11 години работа на Острова. Как може да има три различни мнения за една вече поставена диагноза? Пациенти биват лъгани, че ще им бъде извършена една операция, а се събуждат от анестезия с друга – това се случва и в София.
Респект към колегите, които все още се опитват да правят медицина и да помагат безкористно на своите пациенти, защото българската медицинска работната среда е силно замърсена и едва диша.
– Благодарим Ви много за този разговор.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment