България

Строим магистрали и откриваме находки: Вече са изложени в музей (СНИМКИ)

Археологически находки, открити при строителството на автомагистрала „Хемус“ и Видин – Ботевград се представят на националната изложба „Българска археология 2022“. Това съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ за медия „Нова Вест“. Страхотни находки като златна огърлица, шест сребърни фибули, две мъниста с човешки лица, железни копия и др., са открити по трасето на АМ „Хемус“ край село Бохот, Плевенско. По трасето на пътя Видин – Ботевград е проучено праисторическо селище от ранния халколит

Археологически находки, открити при строителството на АМ „Хемус“ и на Видин – Ботевград, са част от експонатите в националната изложба „Българска археология 2022“. Традиционната експозиция с най-интересните и впечатляващи проучвания е в Националния археологически институт с музей при БАН.

От 14 февруари в залите на музея ще може да се видят златна огърлица, накити, железни копия и керамични съдове, разкрити от археолозите при реализирането на пътни проекти.

При проучване по трасето на АМ „Хемус“ край село Бохот, Плевенско са разкрити три археологически структури, които са част от тракийски некропол от ранноелинистическата епоха. Сред най-забележимите находки са златна огърлица, шест сребърни фибули с шарнирна конструкция, две мъниста с човешки лица, изработени от стъклена паста, железни копия и др. При друг обект край село Чавдарци, област Ловеч, са регистрирани множество археологически структури и артефакти от периода на халколита, бронзова, желязна и римска епохи. Открити са керамични съдове, железни върхове за копия, накити и други находки, свързани с бита и облеклото на населението.

По трасето на пътя Видин – Ботевград, в района на Ружинци, е проучено праисторическо селище от ранния халколит – първа половина на V хил. пр. Хр. Разкритите сгради са с четириъгълна форма с градеж на основата от дърво и глина. В изложбата са представени още каменни оръдия на труда – тесли, брадви, длета, каменна тежест и гривна.

През 2023 г. за археологически проучвания на изграждащите се големи пътни проекти от бюджета на АПИ са предвидени близо 10 млн. лв. За опазване на културно-историческото наследство ще продължи работата на археолозите на обекти по трасето на автомагистрала „Хемус“, както и в землището на с. Дърманци, в участъка Мездра – Ботевград. През тази година ще бъде извършвано археологическо наблюдение и при строителството на АМ „Европа“ в отсечката между Сливница и София.

Снимка: АПИ
Снимка: АПИ
Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Пламена Сутева

Скорошни постове

  • България

Какво да купите за подарък за Деня на Майката?

Празнуването на Деня на Майката може да се проведе по много различни начини, но е…

преди 4 седмици
  • Спонсорирани

Мъжките суичъри в дамските тоалети – вижте защо са толкова популярни

Суитшъртите са толкова удобни и универсални дрехи, че може би ще искате да имате няколко…

преди 1 месец
  • Спонсорирани

Пазарувай от вкъщи бързо и удобно

Развитието на дигиталния свят бележи промени в редица аспекти от живота на хората и предоставя…

преди 2 месеца
  • Спонсорирани

Маркучи за въздух: Какво трябва да знаем и как да изберем?

Маркучите за въздух са важен компонент, който има множество индустриални и домашни приложения. Те са…

преди 3 месеца
  • Спонсорирани

Обувки за детската градина: Осигурете комфорт и безопасност за вашето дете

Като родители ние винаги искаме най-доброто за нашите деца, особено когато става въпрос за тяхното…

преди 9 месеца
  • Спонсорирани

Защо да наемем компактна кола за краткосрочно пътуване

Наемането на автомобил за кратко пътуване предлага редица ползи, особено когато разполагаме с ограничено време,…

преди 10 месеца