Любопитно

Защо на Северния полюс няма часова зона, а времето е без значение?

На Северния полюс 24 часови зони се сблъскват в една и съща точка, което ги прави безсмислени. Това са едновременно всички часови зони на Земята и нито една от тях. Въпреки че определянето на Южния полюс не е трудно, защото се намира на сушата, е почти невъзможно да се направи същото за Северен полюс поради движещия се морски лед.

Северният полюс е най-северната точка на земното кълбо и се определя като точката в северното полукълбо, където повърхността на Земята среща нейната ос на въртене. Южният полюс, от друга страна, е най-южната точка на земното кълбо и е пресечната точка на земната повърхност и нейната ос.

Следователно двата полюса или точки са точно една срещу друга. Северният полюс се намира в средата на Северния ледовит океан, докато Южният полюс е разположен на континента Антарктида. Поради местоположението на Северния и Южния полюс, там няма определена часова зона.

Какво е часова зона?

Часовата зона може да се опише като регион на Земята, който спазва стандартното време за няколко цели, включително търговски, правни и социални. Часовите зони често съответстват на границите на страната, тъй като е удобно да се наблюдава едно и също време в непосредствена близост една до друга.

Часовите зони на сушата обикновено са изместени от координираното универсално време (UTC). Въртенето на Земята означава, че часовите зони се определят от линии на дължина, които свързват Северния и Южния полюс и разделят земното кълбо на различни часови зони. Една държава или регион може да има няколко часови зони. Например Съединените щати се намират в шест часови зони. Въпреки това, тъй като всички линии на дължина се събират в полюсите, това означава, че полюсите са технически разположени във всички часови зони по едно и също време.

Време на Северния и Южния полюс:

В повечето части на земното кълбо линиите на дължината определят местното време, така че конкретното време е синхронизирано с позицията на Слънцето в небето. Това обаче не важи за Северния и Южния полюс, където изгревът и залезът се случват само веднъж годишно. На Северния полюс слънцето е постоянно над хоризонта през лятото и под хоризонта през зимата. Слънцето изгрява на мартенското равноденствие и залязва на септемврийското равноденствие. Южният полюс не получава слънчева светлина от март до септември, докато слънцето е постоянно над хоризонта от септември до март, което означава, че климатът на полюса е един от най-студените в света.

Как се определя времето?

Въпреки че няма постоянни селища на полюсите и не е определена конкретна часова зона за нито един от полюсите, изследователите и полярните експедиции избират всяка часова зона, която намират за удобна. Така че група учени могат да изберат същата часова зона като страната си на произход или могат да изберат средно време по Гринуич.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Вeлислава Велева

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 2 дни
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 2 седмици
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 2 седмици
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 2 месеца