По думите на проф. Петър Павлов – ръководител на Националния център по сеизмично инженерство, при евентуални трусове в България се очаква „сградите да реагират добре“. Според него темата, свързана със “срока на годност“ на сградите се спекулира.
Той каза, че строителството в България е по-добро като качество, отколкото в съседката ни. Павлов коментира основните проблеми, които намаляват сеизмичната устойчивост на сградите – проектиране, експлоатация, лошите материали и др.
Проф. Павлов обясни, че след земетресението във Вранча българските власти са предприели увеличаване на нормите за сигурност на сградите. През 1987 г. отново са повишени нормите, допълни той. “След 2010 г. сградите се изчисляват по Еврокод 8 (част от системата за оразмеряване на конструкции на сеизмични въздействия). Затова мога да кажа, че в България качеството на строителството е много по-високо от това в Турция и Албания“, заяви той. Въпросът за контрола на експлоатация на сградите е проблемен, поясни експертът.
Проф. Павлов успокои, че при евентуални трусове в България се очаква „сградите да реагират добре“. Той е на мнение, че България има нужда от лабораторен комплекс, в който да се извършват експериментални изследвания на строителните системи, да се правят препоръки за укрепване, удължаване на живота им.
Повече от неговия коментар, чуйте във видеото:
По публикацията работи: Велислава Велева
Мирослава Вълкова, един от инициаторите на ГРАЖДАНСКО ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРЕЗИДЕНТСКА РЕПУБЛИКА в откровен разговор за…
След силното послание от „Дамасцена 2025“, движението продължава по пътя към нов модел на управление…
В днешни дни прекарваме голяма част от времето си в закрити пространства – домове, офиси,…
Днес, когато все повече хора осъзнават нуждата от здравословен начин на живот, хранителните добавки се…
Гражданско движение за президентска република даде старт на национална информационна кампания Националната кампания за президентска…
В света на гейминга компромисите нямат място – всеки детайл може да бъде решаващ в…
Leave a Comment