По думите на проф. Петър Павлов – ръководител на Националния център по сеизмично инженерство, при евентуални трусове в България се очаква „сградите да реагират добре“. Според него темата, свързана със “срока на годност“ на сградите се спекулира.
Той каза, че строителството в България е по-добро като качество, отколкото в съседката ни. Павлов коментира основните проблеми, които намаляват сеизмичната устойчивост на сградите – проектиране, експлоатация, лошите материали и др.
Проф. Павлов обясни, че след земетресението във Вранча българските власти са предприели увеличаване на нормите за сигурност на сградите. През 1987 г. отново са повишени нормите, допълни той. “След 2010 г. сградите се изчисляват по Еврокод 8 (част от системата за оразмеряване на конструкции на сеизмични въздействия). Затова мога да кажа, че в България качеството на строителството е много по-високо от това в Турция и Албания“, заяви той. Въпросът за контрола на експлоатация на сградите е проблемен, поясни експертът.
Проф. Павлов успокои, че при евентуални трусове в България се очаква „сградите да реагират добре“. Той е на мнение, че България има нужда от лабораторен комплекс, в който да се извършват експериментални изследвания на строителните системи, да се правят препоръки за укрепване, удължаване на живота им.
Повече от неговия коментар, чуйте във видеото:
По публикацията работи: Велислава Велева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment