Любопитно

Разгадаха тайната на мумифицираната „русалка“, съхранявана в будистки храм (СНИМКИ)

Изследователи са установили, че „русалка“, съхранявана в будистки храм е съставена от части от различни животни. Опашката била от риба от семейство гърбати, ръцете, раменете и лицето пък били покрити с кожата на рибата пуфър. „Косата“ на „русалката“ принадлежали на бозайник. Известно е, че мумията е датирана за времето през втората половина на XIX век. 

Изследователи от Университета за наука и изкуства в Курашики разгадаха загадката на „русалка“, съхранявана в будистки храм, съобщи институцията на своя уебсайт. Мумията представлява изсъхнало същество с опашка, подобна на риба, и перки в долната част на торса, а в горната част – с човешка глава и ръце, вдигнати към лицето, пише БГНЕС.

Изследването, с разрешението на светилището Kan’enji Enjin, се провежда от февруари миналата година, като се използват рентгеново изследване, компютърна томография, ДНК анализ, електронен микроскоп и метод за въглероден анализ. Установено е, че опашката на „русалката“ е част от риба от семейство гърбати, ръцете, раменете и лицето са покрити с кожата на рибата пуфър, наречена фугу, а вътрешността на торса и главата са натъпкани с памук и хартия.

На снимките ясно се вижда, че в горната част няма подобие на череп или скелет, за разлика от долната част на „русалката“, където перките и гръбнакът са ясно видими. Косата на главата принадлежи на бозайник, а ноктите на ръцете – на друго животно. Мумията е датирана за времето през втората половина на XIX век. В главата и долната част има метални игли. Така че вероятно „русалката“ е мумифицирана от човек.

Как „русалката“ е попаднала в храма, не е известно със сигурност, но от запазения документ става ясно, че тя е била уловена около 1736-1740 г. и е била продадена на някой си Коджима в Осака. През 1906 г. тя е закупена от семейство Коджима от Тойоширо Комори.

Учените твърдят, че до момента са известни 13 такива мумии „русалки“, съхранявани в Япония. Те са изобразени предимно в две пози – наподобяващи картината на Мунк „Писък“, като изследваната, и легнали по корем. В Япония са открити сведения за русалки още през XVII век. Известно е също така, че мумии на японски „русалки“ се съхраняват в някои европейски музеи, по-специално в Британския музей и в Етноложкия музей в Лайден, Нидерландия.

Подобно изследване се провежда за първи път.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Фирмата, замесена в скандала с бития пациент, взела милиони по време на служебните правителства

хранителната фирма „Брадърс Секюрити“, чиито служители бяха замесени в скандала с бития мъж, който по-късно…

преди 2 дни
  • Лайфстайл

Алла Пугачова е в много тежко и се нуждае от специално лечение

Известният шоумен и приближен на певицата Стас Барецки свидетелства, че състоянието на Пугачова е много…

преди 2 дни
  • Любопитно

Днес е голям световен празник. Ден на риболова

Официално 27 юни се чества за Световен ден на риболова от 1985 г. по решение…

преди 2 дни
  • Бизнес

Шефа на БНБ: Влизането в еврозоната е политическо решение, у нас сега такова липсва

Преди Хърватия да влезе в еврозоната, ние бяхме с по-добър кредитен рейтинг от тях, сега…

преди 2 дни
  • Свят

Руснаците се завряха се и в канализацията, но не успяха да превземат този град

"Дори промъкването през водопроводните тръби не помага на руските войски да превземат Часов Яр", пише Forbes…

преди 2 дни
  • Спорт

Тартор на Сектор „Б“ и още 13 левскари бяха осъдени

Феновете на Левски, които организираха протест срещу собственика Наско Сираков и забавиха началото на домакинския…

преди 2 дни