България

Тошко Йорданов от ИТН: Промени се правят в кризи, за да тръгне обществото по нов път (ВИДЕО)

Вчера от ИТН обявиха, че ще стартират процедурата по провеждане на национален референдум за свикване на Велико народно събрание и промяна на формата на държавно управление – от парламентарна на президентска република. По думите на Тошко Йорданов, парламентарната система възпроизвежда хора, които искат да се облагодетелстват с власт и които искат да няма контрол и, че тази система в този си вариант вече е изчерпана и не функционира добре.

Трифонов се активира: Стартира голяма промяна, свързана държавното управление

“Промени се правят в кризи, за да тръгне обществото по нов път. “Това заяви в студиото на „Здравей, България” Тошко Йорданов от „Има такъв народ”, коментирайки въпроса с подписката, инициирана от партията му за референдум, с който ВНС да прецени дали да станем президентска република или да останем парламентарна.

Според Йорданов политическата криза е факт. „Промени са правят в кризи. В човешката история всички промени се правят в криза.  Защото кризата настъпва, когато нещо не върви. Ние не бяхме ли в криза след 1989-а година след падането на комунизма, когато променяхме конституцията? В кризи се взимат решения, за да тръгне обществото по нов път”. „Конституцията, Слава Богу, е така написана, че е разбираема за всеки един български гражданин. Не е необходимо всеки от нас да има дълбоко юридическо образование. Грубо казано – такова не се изисква и за да разбереш Закона за движение по пътищата. Всичко е простичко и разбираемо написано. Същото е и с конституцията”, категоричен е той.

По думите му на референдум според закона и според конституцията могат да се поставят въпроси от компетенцията на обикновено НС. „Естествено, че екип от конституционни юристи формулираха въпроса за референдума. Не сме седнали със сценаристите да формулираме въпроса. Той е формулиран коректно и правилно. Той е от компетенцията на обикновено НС”, подчерта Йорданов.

По публикацията работи: Велислава Велева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Тяло на мъж е открито в района на хижа „Рудничар“ на Витоша

В района на Природен парк „Витоша“, недалеч от туристическа хижа „Рудничар“, е открито тялото на…

преди 2 часа
  • България

Мащабна полицейска акция по пътищата: проверени 15 962 коли и 18 шофьори под влияние на алкохол и наркотици

През изминалия ден е проведена мащабна специализирана полицейска операция за стриктно спазване на Закона за…

преди 2 часа
  • България

Шумен обновява още девет автобусни спирки с графити арт

Община Шумен продължава обновяването на градската инфраструктура и започва работа по още девет автобусни спирки.…

преди 3 часа
  • България

Шумен обновява още девет автобусни спирки след успешен пилотен проект

Община Шумен продължава инициативата си за обновяване на градската инфраструктура и започва работа по още…

преди 3 часа
  • България

Българките са сред най-младите първи майки в ЕС със средна възраст 26,9 години

Последните данни на Евростат показват ясна тенденция в Европейския съюз за възрастта, на която жените…

преди 5 часа
  • България

Батак отбелязва 150 години от Априлското въстание с шествие и тържествена заря

Днес и утре Батак е в центъра на националното внимание. Градът отбелязва тържествено 150-годишнината от…

преди 5 часа