Проблемът с недостига на лекарства в аптеките продължава. По този повод, здравният министър Асен Меджидиев даде брифинг, за да обясни какви мерки взема държавата. По неговите думи проблема с недостигът на лекарства не е от шест месеца, а от доста по-голям период.
“Не можем да оставим хората без медикаменти, правим всичко възможно за допълнителни доставки, каза министърът. Направих справка и установих два сигнала и една жалба, постъпили в края на 2021 и в началото на 2022 г. Те са от Българската асоциация за развитие на паралелна търговия на лекарства и от Българската асоциация на едра търговия на лекарства. Буквално на другия ден с един имейл единствено се променя формула. Но се запознах в детайли с целия одит на „Информационно обслужване“ с множество препоръки, нито една от които не е изпълнено, коментира Меджидиев. По думите му от март месец насам единствено е изпълнена препоръката на промяна формулата.
“Другите препоръки са – липса на контрол и възможност за проверка за спазването на законовите уредби; липса на технологичен инструмент за ограничаване на определени действия, в случай неподаване на данни или погрешно подадени такива; използваната софтуерна база е нелицензирана. Освен това системата няма възможност за контрол и проверка на наличности спрямо потреблението – този пропуск оказва влияние върху генерирането на забранителния списък на Изпълнителната агенция по лекарствата. Сред другите проблеми са ръчно въвеждане на данни и липса на автоматизация на тези процеси, обясни още здравният министър.
“От седем препоръки за нито една не е взета мярка да се поправи проблемът с лекарствата и в момента берем плодовете на това, заяви той. „Целим иницииране на законодателни мерки за засилване на контрол на търговците на лекарства. Възлагат се проверки за коректното подаване на информация, има вече санкционирани търговци, ще има и санкции, като затваряне на обекти, докато не се оправи проблемът. В хода на проверките бяха установени нарушения и разминавания в подадените справки, защото не са спазени изискванията на одита на „Информационно обслужване“, посочи той. По повод на законодателните промени, които ще инициираме, ще включват промяна на алгоритъма на изчисление на потребление на лекарствата, посредством който се идентифицира недостиг на медикаменти; съкращаване на административните срокове за издаване на разрешение на паралелен внос. Тази мярка ще даде възможност да се компенсира недостига на определен медикамент.
По публикацията работи: Велислава Велева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment