България

Проф. Кантарджиев с информация: Има ли защо да се притесняваме от комбинацията от грип и COVID?

Според професор Тодор Кантарджиев, положението около комбинираните случаи не е толкова опасно, защото е рядкост. Професорът поясни, че двойната инфекция в България е регистрирана само при деца засега.

Прекъсването на учебния процес заради времето помага за по-малкото разпространение на грипа. Относно топлото време – ако сме навън няма да се заразим. Това каза проф. Тодор Кантарджиев в ефира на БНТ.

Имунната система е свързана с температурите. Нещата са така, че не предполагат широко разпространение. Ако на 10 000 души има 200 заразени с грип, то при COVID-19 за 10 000 е 3. Виждате съотношението, каза още Кантарджиев.

По думите му двойната инфекция от грип и COVID-19 е рядкост и не е много опасна. И добави, че в страната ни двойната инфекция се наблюдава при деца.

Краят на януари – февруари ще е пикът на грипа. Ако разгледаме по области – на 10 000 – 400-500 са в област Габрово. В Бургас намаляха. Грипът е нещо много динамично, точно като времето, посочи още той.

Професорът отново призова за носене на маски в лечебните заведения и градския транспорт.

В София няма мерки, но може да се очаква. Междусрочната ваканция ако може малко да се увеличи. Това ще се реши след като видим резултатите за тази седмица, уточни още проф. Кантарджиев.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Късо съединение предизвика пожар в Новоселци, унищожени са имущество и покрив

В 8:17 часа на 6 август е подаден сигнал за пожар в жилищна сграда в…

преди 34 минути
  • България

Полицията в Стара Загора иззе килограми марихуана и растения при две акции

Специализирани полицейски операции в област Стара Загора доведоха до задържането на двама мъже и изземването…

преди 50 минути
  • България

Оборотите в търговията на дребно в България нарастват с 7,1% през юни

НСИ публикува предварителни данни, според които оборотите в търговията на дребно в България са нараснали…

преди един час
  • България

Полицията в Нови пазар предупреждава пенсионери за телефонни измами и кражби

Служители на Районното управление в Нови пазар проведоха засилени превантивни мерки, насочени към хората от…

преди 2 часа
  • България

Полицията в Нови пазар провежда превантивни беседи с пенсионери срещу измами и кражби

Служители на Районно управление – Нови пазар проведоха превантивни разговори с възрастни жители на града…

преди 2 часа
  • България

63-годишен задържан в Шуменско за побой над съпругата си

В полицейското управление в Шумен е задържан 63-годишен мъж от село Ясенково. Поводът е възникнал…

преди 3 часа