Според народните вярвания Атанасовден бележи средата на зимата, и след него тя си отива, затова на места се нарича и „Среди зима“. По традиция на трапезата присъстват пиле с ориз, свинско с бамя, прясна питка които се раздават на близки и съседи за здравe.
Празникът се чества и за умилостивяване на болестите. Жените пекат питки, които се надупчват с вилица, за да не се надупчат децата от шарка. Пекат се и обредни хлябове нашарени със символи за плодородие. Често те са „благи” – намазани с мед.
На Атанасовден се коли черно пиле или кокошка, което се приготвя с ориз и се раздава на съседи и близки против болести. Спазват се строго забраните да не се вари боб, леща, царевица, за да не боледуват децата от шарка. В някои райони на страната се приготвя и свинско с бамя, която е събрана и изсушена през лятото.
Печено пиле с бира и салвия:
Продукти: пиле – около 1.5 кг охладено, ориз – 1 ч. ч, моркови – 3 бр. Средни, гъби печурки – 300 гр., чесън – 3-4 скилидки, масло – 60 г, вода – 80 мл бяло, бира – 300 мл, сол – 2 ч.л., пушен червен пипер – 1 ч.л., черен пипер – 1/2 к.л., мащерка – 4 клонки, прясна салвия – 5 листа
Приготвяне: За това крехко печено пиле се измива хубаво и се подсушава.
Маслото се оставя предварително на стайна температура, за да е меко. Към маслото се добавя солта, черния пипер и пушения червен пипер. Разбъркват се хубаво и със сместа се намазва пилето отвътре и отвън. Поставя се в плика в голяма правоъгълна тава и се добавят около него нарязаните моркови, гъби, ориз, чесън и клонките прясна мащерка и листенцата салвия.
Може да сложите и в кухината на пилето няколко клонки мащерка и 1-2 листенца салвия. Накрая се наливат бирата, виното водката и водата. Пликът се завързва и пилето в плик се поставя в тава. Пече се в предварително загрята фурна на 190рC докато кожата на пилето стане златиста.
Лесна содена питка:
Продукти: 2 ч.ч. брашно, 1 ч.л. сол, 1 ч.л. сода за хляб, 1 с.л. оцет, 3 с.л. олио, 1 ч.ч. вода
Приготвяне: Содата се погасява в оцета. Брашното се пресява и се прави кладенче. В него се слагат солта и олиото и при бавно добавяне на 1 ч.ч. хладка вода се замества меко тесто.
Овалва се в брашно и почива 10 минути. В намазана с олио тавичка с ръце се оформя питка, като се оставя малко тесто за украса. С вилица се набожда цялата питка, за да не се пукне. От оставеното тесто с намазнени ръце се правят фигурки с традиционни мотиви върху питката – грозд, слънце, кръст или според фантазията. Намазва се с олио и се пече 30-35 минути на 180 С. Като се извади от фурната, се напръсква с вода и се завива с кърпа, за да омекне.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment