Крими

Прецедент в историята на САЩ: За първи път екзекутираха транссексуална жена. Убила с нож приятелката си (СНИМКА)

Транссексуална жена бе екзекутирана за първи път в историята на САЩ. Това е и първото изпълнение на смъртна присъда в страната от началото на годината. През 2006 г. съдебно жури я признало за виновна, но не постигнало съгласие по присъдата. Тогава съдия осъдил Маклафлин на смърт.

Амбър Маклафлин бе екзекутирана вчера със смъртоносна инжекция в централния щат Мисури. Според местни медии тя била държана в „коридора на смъртта“ за мъже.

49-годишната Маклафлин била осъдена на смърт за убийството на своята бивша приятелка, което извършила в предградие на Сейнт Луис през 2003 г. – преди да си смени пола. Тя не понесла раздялата и заплашвала жената, която дори си издействала съдебна заповед за защита. Един ден обаче Маклафлин причакала бившата си приятелка пред работата ѝ близо да река Мисури и я убила с кухненски нож.

Мисури и Индиана са двата американски щата, където магистрати имат право да постановяват смъртна присъда, когато съдебно жури не може да постигне единодушие по въпроса, отбелязва АФП.

Адвокатите на Маклафлин поискаха от губернатора на Мисури, републиканеца Майк Парсън, да замени смъртната присъда с доживотна, като се аргументираха, че тя се основава на преценката на един-единствен човек. Откакто бе избран на поста през 2018 г., Парсън не е удовлетворил нито една молба за помилване. Той не направи това и този път, въпреки че в призивите се включиха редица известни личности, сред които двама представители на Мисури в Камарата на представителите от Демократическата партия. Два други случая на транссексуални жени в САЩ привлякоха общественото внимание през последните месеци.

През октомври Върховният съд на щата Охайо потвърди смъртната присъда на Виктория Дрейн за убийство. В Орегон, губернаторката Кейт Браун от Демократическата партия замени миналия месец смъртната присъда на Тара Зист за убийството на двама мъже с доживотен затвор без право на помилване.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Вeлислава Велева

Скорошни постове

  • България

В Брюксел обсъдиха разблокиране на 370 млн. евро за България за борба с корупцията

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателят на България Румен Радев проведоха…

преди 9 минути
  • България

Шофьор загина след изстрел на ГКПП „Дунав мост“, полицай е ранен

Инцидент на ГКПП „Дунав мост“ завърши със смъртта на 61-годишен шофьор и раняване на полицай…

преди 24 минути
  • България

Седемгодишната Стефани от Ихтиман върна изгубен телефон и получи грамота

Седемгодишната Стефани Тошева от Ихтиман върна изгубен мобилен телефон на собственика му и спечели признанието…

преди 39 минути
  • България

Ормузкият проток и енергийната криза поставят България сред най-уязвимите икономики в ЦИЕ

България, заедно с Румъния и Унгария, е сред държавите в Централна и Източна Европа, които…

преди 54 минути
  • България

Народното събрание прие нов правилник след остри спорове за ограниченията в парламентарната работа

Народното събрание прие нов правилник за своята дейност след остри дебати, които изостриха напрежението между…

преди един час
  • България

Прокуратурата в Кърджали иска разследването на акцията в общината да бъде поето от друга институция

Окръжна прокуратура – Кърджали излезе с официална позиция по повод медийни запитвания за процесуалните действия…

преди 2 часа