Днес е Стефановден. Това е голям празник, който се очаква от много българи. Смята се, че денят на светията е последния християнски празник, а дедите ни вярвали, че с този ден се затваря и кръгът на старата година.
По традиция, младото семейството отива на гости на кумовете, кръстниците или родителите си, а на трапезата се хапват месни ястия. Традиционно се приготвя свинско с кисело зеле или баница с месо. От Стефановден до Йордановден се спазват обичаите характерни за Мръсните дни – жените не бива да метат, мият косите си, перат, не се правят венчавки, кръщенета, опела.
На места в Средна и Северна България, вместо на 31 декември именно на Стефановден се спазвал обичая ладуване. Всички моми за женене правят китки и привързват към тях пръстен или друг личен предмет, после го топват в менче пълно с мълчана вода, което се покрива с червено було. На другия ден мома облечена като булка, вади една по една китките и докато другите пеят заклинателни песни (ладанки) предвещава кой за какъв момък ще се омъжи.
Седмицата започва с променлива метеорологична обстановка, като в много райони на страната се очакват слънчеви…
На 11 май православният свят отдава почит на Светите равноапостоли Кирил и Методий, чийто принос…
Пазарните цени на основни хранителни стоки в България показват разнопосочни движения през последната седмица. По…
Утре ще преобладава слънчево време, но следобед се очаква развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност.…
Православният свят отбелязва 73 години от възстановяването на Българската патриаршия – събитие с важно историческо…
Пожарникарите са реагирали на 69 сигнала за произшествия в рамките на последното денонощие и са…
Leave a Comment