България

Проф. Кантарджиев: Случаите на грип А в страната растат

Той обясни и причините за резкия сок на случаите на варицела. Според проф. Кантарджиев, това се дължи на 2-годишното носене на маски и изолацията.

Повишават се случаите на грип А в страната. Грипът се лекува с антивирусно лекарство, ако го вземеш през първите 36 часа, на втория ден можеш да се връщаш на работа – нито отделяш вируса, нито си болен. Това заяви в ефира на БНТ проф. Тодор Кантарджиев.

„Децата карат много леко варицела и няма нужда да се дава антивирусно лекарство, типични са обривът и много високата температура“, заяви проф. Кантарджиев и препоръча имунизация срещу варицела.

„Ваксината не е евтина и трудно се намира, децата го изкарват леко, но младите родители могат да го изкарат много по-тежко“, допълни проф. Тодор Кантарджиев.

Инкубационният период е 21 дни. Родителите, които не са изкарали заболяването, трябва да са под карантина.

„Новият вариант на коронавируса се изкарва много по-леко. 10 процента са заразени с BQ варианта на Омикрон, никой от тях не е починал и никой не е приет в болница“, коментира проф. Тодор Кантарджиев.

По публикацията работи: Силвана Димитрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Александра Братанова поиска финансова помощ заради мизерна пенсия

75-годишната актриса Александра Братанова, позната от български филми, отправи публичен апел за финансова помощ, след…

преди 4 дни
  • България

Съдът в Стара Загора остави в ареста 26-годишния, откраднал кутия с дарения за болно дете

Районният съд в Стара Загора постанови най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо 26-годишния…

преди 4 дни
  • България

12-годишна родилка в Ямбол изостря проблема с ранните бременности

Момиче на 12 години от Южна България е станало майка. Най-младата родилка в областната болница…

преди 4 дни
  • България

Жена е транспортирана в болница след катастрофа в Младост 4

Жена е пострадала при пътен инцидент на кръстовището между бул. „Александър Малинов“ и ул. „Самара“…

преди 4 дни
  • България

Засилен контрол за откриването на мотосезон 2026, очакват между 5 000 и 10 000 мотористи

Остават броени дни до официалното откриване на мотосезон 2026, което ще се състои тази събота.…

преди 4 дни
  • България

Досъдебно производство след палеж в едноетажна постройка във Велинград

Служители на Районното управление във Велинград задържаха заподозрян за палеж след пожар в едноетажна постройка…

преди 4 дни