България

Наближава един от най-важните дни в годината

Наближава един от най-почитаните дни в годината. Това е Игнажден. Той се отбелязва по традиция на 20 декември, тогава църквата почита Свети Игнатий. Наричат го още Богоносец, защото той е казвал, че сам носи Бог в сърцето си. Свети Игнатий загива разкъсан от лъвове, по заповед на римския владетел Траян.

Вярва се, че от този ден започват коледните празници. В народните поверия този ден се смята за начало на Мръсните дни (от Игнажден до Богоявление) и прехода от старата към новата година. Празникът е свързан с много поверия и ритуали. Първото и най-популярно поверие е свързано с това кой първи ще влезе в дома ни на 20 декември. Ако е добър човек – чака ни добра и успешна година.

С Игнажден започва зимният цикъл от традиционните коледни и новогодишни народни празници. Тези дни са изпълнени с различни гадания и предсказания, както и множество магични обреди и практики за осигуряване на плодородие и щастие.

Вечерта срещу празника е първата Кадена вечер. За нея приготвят постни храни. На трапезата се слага сурово жито и орехи. Върху хляба или житото се запалва свещ, а най-възрастния обхожда с тамян и въглен и кади. Пепелта, свещта и орехите се запазват за останалите кадени вечери. Според християнската традиция от този ден започват родилните мъки на Богородица.

Това е периодът, през който младите и нераждали жени, наричани “мъченици” не работят, за да забременяват и раждат по-леко своите деца.

Цялата обредност на Игнажден предначертава благоденствие през новата стопанска година.

Ритуалите започват от ранно утро край огнището и продължават на празничната трапеза от обяд до вечерта. А в някои райони обредността продължава и през цялата нощ. Всеки от обредите е магическо предизвикване на плодородие за земята и родитба за добитъка. Има обичай да се сеят символично вътре в къщата житни и ечемичени зърна с благословията за плодородие.

Плодове и орехи се посипват около най-свещеното място в дома – огнището. Пак плодове се даряват на първия гост, който споходи дома на този ден. В по-ново време само случайността определя кой пръв ще дойде в дома на Игнажден. Но някога това се е смятало за толкова важно, че стопанинът на дома още в навечерието на празника се пременявал и отивал да покани грижливо избран гост. Защото народното вярване е, че ако първият гост е човек с късмет, неговото благоденствие ще споходи и дома за цялата година.

Затова в различните местни наречия гостът се нарича “спохожняк”, “полазник” и др. Тъкмо той изрича всички поздравления и благословии на празника. И материализира думите си в обредни действия.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • Свят

Все още не е произнесена присъдата срещу Доналд Тръмп

Ще се изправи ли Тръмп срещу Джо Байдън на президентските избори? Съдия в Ню Йорк…

преди 7 минути
  • Любопитно

Зодиакалните знаци сочат къде може да срещнете вашия любим човек

В зависимост от това коя зодия сте, може да се определи къде да очаквате да…

преди 1 година
  • Любопитно

Защо пълнеем, дори да се храним с овесени ядки?

Дори и ако сме на диета и консумираме предимно овесени ядки, можем да напълнеем. Как…

преди 1 година
  • Свят

Ким Чен Ун: Русия ще надделее в свещената война срещу империалистите

Това заяви лидерът на Северна Корея Ким Чен Ун в писмо до руския си колега…

преди 1 година
  • Лайфстайл

Тази седмица в „Ергенът“, Евгени ще предложи на една от участничките да захвърлят всякакви задръжки

Нова порция емоции и прехвърчащи искри предстоят в следващите епизоди на романтичния риалити формат "Ергенът",…

преди 1 година
  • Свят

Медведев: Политиците в Германия може да бъдат изправени пред пълен крах

Това заяви заместник-председателят на Съвета за сигурност на Руската федерация Дмитрий Медведев, като причина за…

преди 1 година