Главният прокурор Иван Гешев се е обърнал с официално писмо към служебния министър на правосъдието за становище във връзка с частичната отмяна на наредбата за възнагражденията на вещите лица.
Главният прокурор се обърна с писмо до служебния министър на правосъдието Крум Зарков с искане за становище във връзка с решение на Върховния административен съд (ВАС), с което частично е отменена Наредба №2 от 29.06.2015 г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица. Решението на съда е в сила от 02.12.2022 година.
В писмото се посочва, че отмяната на по-голяма част от текстовете на наредбата поставя редица въпроси, свързани с назначаването на експертизи, включително по досъдебни производства, както и въпроси относно изплащането на възнагражденията, които очакват своевременно решение.
След произнасянето на ВАС остават в действие само малка част от членовете, включени в Наредбата за вещите лица. По-голямата част от тези текстове се отнасят до Единния регистър на вещите лица и данните, които се въвеждат в него.
В резултат на отмяната на останалите разпоредби възникват следните въпроси – следва ли да се извършва плащане за експертизи, възложени и приети по надлежния ред преди 02.12.2022 г., когато решението на ВАС влиза в сила и как трябва да се процедира в случаите, когато експертизите са възложени по-рано, но към 02.12.2022 г. не са приети от съответния компетентен орган. За ефективната работа по дела от съществено значение е по какъв ред и при какви условия ще се определят възнагражденията на вещите лица за експертизите, възлагани след отмяната на Наредба №2.
В писмото на главния прокурор се посочва, че съгласно Административнопроцесуалния кодекс (АПК) последиците, възникнали от отменен подзаконов акт, се уреждат служебно от компетентния орган в срок не по-дълъг от 3 месеца от влизането в сила на съдебното решение.
„Позицията на министъра на правосъдието е от важно значение за своевременното и правилно уреждане на отношенията с вещи лица“, пише в писмото до служебния министър Крум Зарков.
Следва да се има предвид, че за вреди, причинени от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на административни органи и длъжностни лица, гражданите могат да предявяват искове за обезщетения, се отбелязва още в писмото.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment