България

Откъснати от света: Хиляди българи остават без обществен транспорт

Хиляди българи са заплашени да останат без превоз до работните си места и училищата.

Десетки общини у нас са изправени пред транспортен колапс. Само след броени дни на много места превозвачите, които обслужват междуградските и междуселските линии, планират да преустановят обслужването им. Така хиляди хора ще останат без транспорт до работните си места и училищата, предаде Нова телевизия.

„Това е пълен абсурд! Да няма с какво да стигнем до областния град. Учениците да няма с какво да стигнат до училище”, коментира Десислава Манчева. Тя е майка на ученичка в 12 клас. Дъщеря ѝ всяка сутрин пътува с обществения автобус от Брацигово до Пазарджик, където учи. От Нова година обаче превозвачът преустановява транспорта по линията и градът напълно остава без автобуси. Родителите са принудени да търсят варианти.

„Начинът е родителите да се комбинираме с коли. Да отсъстваме от работа, да си взимаме отпуски, сложно… Цялата обстановка става сложна за нас, защото детето не може да спре да учи, а ние не може да спрем да работим, защото трябва да се храним”, каза още Манчева.

Задаващата се транспортна криза в Брацигово ще засегне 3 000 души. Най-потърпевши ще са работещите в областния град. По-възрастните пък няма да могат да стигнат до болницата.

Фирмата, която извършва обществения превоз на пътници от Брацигово към Пазарджик и обратно, преди дни е изпратила писмо до общината, че от 1 януари догодина прекратява дейността си заради финансови затруднения. Кметът е обявил обществена поръчка, но досега не се явил нито един желаещ.

„Това ще бъде пагубно за всички нас. Необходими са законодателни промени, за да имат право общините да субсидират по някакъв начин транспортните фирми. Да намерим решение, така че да бъдат удовлетворени и двете страни и най-вече да запазим обществения интерес”, коментира кметът на Община Брацигово Надежда Казакова.

Единственият превозвач в Пещера спира всички автобуси до Брацигово, Пазарджик и Пловдив. Без да получава достатъчно субсидии от общините, твърди, че е нерентабилно да продължава да вози пътници.

„Цените на горивата скочиха три пъти, което е много висок ръст за нас. Не може да увеличим толкова много билетите, спрямо пътуващите. Имаме включени и тол такси. 70% от пътуващите просто липсват, нямаме достатъчно пътници”, каза началникът на автогарата в Пещера Николинка Василева.

Карлово – градът на Левски, също изпадна в транспортна криза, след като единственият превозвач, изпълняващ шестте междуселищни линии, обяви, че спира по финансови причини. Така общината спешно трябваше да намери нов превозвач.

От Националното сдружение на автобусните превозвачи твърдят, че близо 70% от фирмите в сектора са в тих фалит. От бранша настояват за 40% увеличение на субсидиите от догодина, а сега на ход е държавата.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 1 седмица
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 3 седмици
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 3 седмици
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 2 месеца