България

Много хора имат имен ден утре. Голям празник е. Какво се прави

Утре, 5 декември почитаме свети Сава. Той е от аристократичен род, на 18 години става монах и по-късно отшелник в пустинните местности край река Йордан. Той дава цялото си наследство за построяването на странноприемници, болници и един манастир до град Йерусалим.

В българските предания обаче най-често Сава е представена като светица – покровителка на чумата. Българинът смята, че тя е сестра на Варвара, а неин брат е Св. Никола, чиито празник се отбелязва ден по-късно – на 6 декември. В някои места честват празника като на светец – мъж, покровител на вълците (вълчи пастир).

Обредните практики са сходни като тези за Св. Варвара, защото двете сестри подготвят всичко за деня на брат им Никола. “Варвара вари, Сава пече, Никола иде с голямата лъжица и гости гощава.” – казва народната приказка.

Сава е свързан/а и с плодовитостта, затова на този ден бездетните булки изпълнявали ритуал, заедно с най-старата жена в дома.

На Савинден се подготвя Никулденската трапеза, а на някои места приготвят в чест на мъртвите варено жито и го раздават на гробищата за помен.

Имен ден празнуват: Сава, Савка, Савина, Владислава, Владислава, Славка, Славчо, Съби, Десислава, Десислав.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Трима мъже са задържани за домашно насилие в Пирдоп, Костенец и Сливница

В рамките на изминалото денонощие полицията реагира на три отделни сигнала за домашно насилие в…

преди 13 минути
  • България

Младеж стреля с газов пистолет при опит за саморазправа в Сливница

В Сливница е регистриран инцидент с използване на газово оръжие късно вечерта на 17 април.…

преди 28 минути
  • България

Две тежки катастрофи в Хасковско оставиха дете и 68-годишен мъж с опасност за живота

В област Хасково са регистрирани два тежки пътни инцидента в рамките на един ден. При…

преди 43 минути
  • България

Млади във Варна почетоха 150 години от Априлското въстание

Днес, 150 години след избухването на Априлското въстание през 1876 г., млади хора във Варна…

преди 58 минути
  • България

Полицията в Разград издирва 47-годишна жена, открити са нейни вещи край язовир „Пчелина“ 2

Полицията в Разград издирва 47-годишна жена, обявена за общодържавно издирване. Сигналът е подаден от нейни…

преди един час
  • България

150 години от Априлското въстание: героизъм, саможертва и исторически прелом

През 2026 година се навършват 150 години от избухването на Априлското въстание, едно от най-значимите…

преди един час