Според направеното изследване, децата в Турция все повече се пристрастяват към телефоните и оставят телевизията на заден план. Преди няколко години, средното време за гледане на телевизия сред младежите е било 2 часа и 51 минути, като проучването показва, че за 3 години това време е намаляло с повече от час, което се дължи на увеличаването на разнообразния и алтернативен избор между различните медии.
В днешно време интернет е неизменна част от живота ни и в много отношения е надминал традиционните канали, които използвахме – като телевизията, и все повече предпочитаме стрийминга. Върховният съвет за радио и телевизия на Турция (RTÜK) е съгласен с това мнение. Според институцията младите хора на възраст между 15 и 21 години прекарват почти три пъти повече време дневно в интернет, отколкото в гледане на телевизия, предава БГНЕС.
Проучването на RTÜK установи, че младежите прекарват средно по 1 час и 42 минути дневно в гледане на телевизия, докато при ежедневното използване на интернет този показател скача почти три пъти – до 4 часа и 37 минути.
Изследването е проведено върху трансформацията на медийните инструменти с цифровизацията, мястото на социалните медии и цифровите платформи наред с традиционните медии и печатните издания, както и значителната промяна в тенденциите за гледане и слушане. То се фокусира върху използването на медийни инструменти, цифровата грамотност и нивата на екранна зависимост на младите хора, съобщи „Сабах”.
Проучването разгледа начините, по които младите хора гледат телевизия, използват интернет, прекарват време в социалните медии и цифровите игри, устройствата, които използват, техните онлайн дейности, цифровите умения и съдържанието, което ползват.
Освен това изследването, насочено към измерване на пристрастяването към екрана и нивата на цифрова грамотност, разкри разликите и приликите между навиците за използване на медиите и нивата на цифрова грамотност сред младите хора въз основа на демографски променливи.
В проучването, проведено чрез интервюиране на 6 626 души във възрастовата група, живеещи в 26 провинции на Турция, е установено, че 35,6% от участниците имат ниско ниво на цифрова грамотност, 35% – средно ниво на грамотност, а 29,4% – високо ниво на цифрова грамотност. Установено е, че 37,1% от участниците в проучването имат високо ниво на пристрастяване към екрана.
Изследването разкри, че децата от семейства, принадлежащи към по-ниски социално-икономически групи, имат по-високо ниво на дигитална зависимост, като същевременно в тези групи е висока слабата дигитална грамотност. Докато средното дневно време, прекарано в гледане на телевизия, е 2 часа и 54 минути в света и 4 часа и 33 минути в Турция, това време е намаляло до 1 час и 42 минути за младите хора в Турция. В проучването 76% от младежите в тази възрастова група заявяват, че гледат телевизия.
Що се отнася до радиото, процентът спада още повече – само 33,8 % от младите хора на възраст между 15 и 21 години казват, че слушат радио. От друга страна, средното време, прекарано в интернет, е 6 часа и 54 минути в целия свят, като в Турция този показател нараства до 7 часа и 57 минути, но сред младите хора в страната спада до 4 часа и 37 минути.
Междувременно използването на цифрови стрийминг платформи рязко се е увеличило – от едва 5,77% през 2018 г. до 40,9% в момента.
По публикацията работи: Силвана Димитрова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment