България

ЕК ще препотвърди готовността на България и още 2 държави да се присъединят към Шенген

Предстои еврокомисарите да одобрят нова оценка на мерките, предприети от България, Румъния и Хърватия, за да изпълнят правилата за Шенген. Трите страни вече получиха положителното становище на ЕК да се присъединят към Шенген.

Европейската комисия съобщи, че еврокомисарите ще одобрят нова оценка на мерките, предприети от България, Румъния и Хърватия, за да изпълнят правилата за Шенген. Това ще стане утре на седмичното заседание на еврокомисарите.

Според говорител на ЕК оценката ще препотвърди готовността на трите държави да се присъединят към Шенген изцяло, предава bTV.

Предвижда се оценката да бъде представена от еврокомисаря по вътрешните работи Илва Йохансон.

България, Румъния и Хърватия вече получиха положителното становище на ЕК да се присъединят към Шенген.

Европейският парламент също подкрепи тази оценка и настоя трите държави да се присъединят към европейското пространство без гранични проверки от догодина, а решението да бъде прието до края на тази година.

Очаква се въпросът да бъде поставен на гласуване в Съвета на ЕС в началото на декември, като за приемането на положително решение е необходимо единодушие.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Александра Братанова поиска финансова помощ заради мизерна пенсия

75-годишната актриса Александра Братанова, позната от български филми, отправи публичен апел за финансова помощ, след…

преди 5 дни
  • България

Съдът в Стара Загора остави в ареста 26-годишния, откраднал кутия с дарения за болно дете

Районният съд в Стара Загора постанови най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо 26-годишния…

преди 5 дни
  • България

12-годишна родилка в Ямбол изостря проблема с ранните бременности

Момиче на 12 години от Южна България е станало майка. Най-младата родилка в областната болница…

преди 5 дни
  • България

Жена е транспортирана в болница след катастрофа в Младост 4

Жена е пострадала при пътен инцидент на кръстовището между бул. „Александър Малинов“ и ул. „Самара“…

преди 5 дни
  • България

Засилен контрол за откриването на мотосезон 2026, очакват между 5 000 и 10 000 мотористи

Остават броени дни до официалното откриване на мотосезон 2026, което ще се състои тази събота.…

преди 5 дни
  • България

Досъдебно производство след палеж в едноетажна постройка във Велинград

Служители на Районното управление във Велинград задържаха заподозрян за палеж след пожар в едноетажна постройка…

преди 5 дни