България

Петков даде подробности около мерките на ПП за намаляване на цените на горивата

Съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков заяви, че партията внася проект за решение за по-ниски цени на горивата. Той поясни, че до 5 декември дерогацията все още не е влязла в сила

„Внасяме проект на решение, в което искаме да използваме възможността след 5 декември, когато реално дерогацията влиза в сила, цените на горивата в българския пазар да станат по-евтини“, заяви по време на брифинг в НС съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков.

„До 5 декември дерогацията все още не е влязла в сила, това означава, че всички страни могат да вкарват руски петрол, но след 5 декември ние ставаме една от четирите страни в целия Европейски съюз, които имат възможността да вкарват по-евтиния руски петрол да се преработва в България и продуктите от тази преработка да остават само в българския пазар, което реално ще даде и по-ниските цени“, обясни Петков.

По думите му е важно до 5 декември правителството да изготви ясен механизъм, за да може тази възможност, която беше договорена в Брюксел, да се отрази на крайните клиенти и едновременно с това добавената стойност, която се случва с преработката на руския петрол, да остане в България и да бъде обложена с допълнителния данък за свръхпечалби, така че тези средства също да останат в България.

Венко Сабрутев обясни, че проектът на решение включва четири основни стъпки, предава БГНЕС.

Първата е разработване на механизъм за проследяване на пазара на горивата в България, така че да се гарантира, че ценовото предимство на горивата, произведени от руски суров петрол, ще остават в страната за българските потребители и съответно ще бъде изпълнена дерогацията, договорена от кабинета „Петков“.

Като втора стъпка е въвеждане на изискване на руски суров петрол в България да се прави само от регистрирани в страната компании, а не както в момента се случва например в Швейцария, и да се гарантира, че печалбите на тези дружества ще останат тук и допълнително те ще могат да бъдат облагани.

„Трета стъпка е въвеждане на глава трета от регламент 1854 за спешна намеса за справяне с високите цени на енергията чрез въвеждане на допълнителен данък на свръхпечалбите от нефтопреработването“, каза Сабрутев. А като четвърта стъпка той посочи използване на приходите от този допълнителен данък за компенсиране на физическите лица, потребители на горива в България.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 3 дни
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 3 дни
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 1 месец
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 2 месеца
  • Свят

Ще се прекрати ли системата all inclusive в Турция?

Една от любимите дестинации на българи може би вече няма да е толкова привлекателна. Отново…

преди 2 месеца