Съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков заяви, че партията внася проект за решение за по-ниски цени на горивата. Той поясни, че до 5 декември дерогацията все още не е влязла в сила
„Внасяме проект на решение, в което искаме да използваме възможността след 5 декември, когато реално дерогацията влиза в сила, цените на горивата в българския пазар да станат по-евтини“, заяви по време на брифинг в НС съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков.
„До 5 декември дерогацията все още не е влязла в сила, това означава, че всички страни могат да вкарват руски петрол, но след 5 декември ние ставаме една от четирите страни в целия Европейски съюз, които имат възможността да вкарват по-евтиния руски петрол да се преработва в България и продуктите от тази преработка да остават само в българския пазар, което реално ще даде и по-ниските цени“, обясни Петков.
По думите му е важно до 5 декември правителството да изготви ясен механизъм, за да може тази възможност, която беше договорена в Брюксел, да се отрази на крайните клиенти и едновременно с това добавената стойност, която се случва с преработката на руския петрол, да остане в България и да бъде обложена с допълнителния данък за свръхпечалби, така че тези средства също да останат в България.
Венко Сабрутев обясни, че проектът на решение включва четири основни стъпки, предава БГНЕС.
Първата е разработване на механизъм за проследяване на пазара на горивата в България, така че да се гарантира, че ценовото предимство на горивата, произведени от руски суров петрол, ще остават в страната за българските потребители и съответно ще бъде изпълнена дерогацията, договорена от кабинета „Петков“.
Като втора стъпка е въвеждане на изискване на руски суров петрол в България да се прави само от регистрирани в страната компании, а не както в момента се случва например в Швейцария, и да се гарантира, че печалбите на тези дружества ще останат тук и допълнително те ще могат да бъдат облагани.
„Трета стъпка е въвеждане на глава трета от регламент 1854 за спешна намеса за справяне с високите цени на енергията чрез въвеждане на допълнителен данък на свръхпечалбите от нефтопреработването“, каза Сабрутев. А като четвърта стъпка той посочи използване на приходите от този допълнителен данък за компенсиране на физическите лица, потребители на горива в България.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment