Това е мнението на Даниел Лорер от „Продължаваме Промяната“. Според него има достатъчно системи, които могат да бъдат предоставени на Украйна, без да оголят българската армия, а на предоставянето на оръжие би могло да се гледа като възможност за модернизацията на армията ни
Управлявахме през цялото развитие на украинската криза – от самото начало на руската инвазия. Кабинетът „Петков“ даде всичко възможно в онази обстановка, за да подкрепи украинската страна. Това каза депутатът от „Продължаваме Промяната“ Даниел Лорер в предаването „Преди всички“ по БНР.
Той отбеляза, че не е убеден, че коалицията около „Продължаваме Промяната“ е щяла да бъде разклатена от евентуално изпращане на помощ за Украйна. И добави, че БСП не го искаха нито тогава, нито сега, но в крайна сметка ние успяхме да удържим на немалко кризи.
Даниел Лорер коментира, че откакто, като премиер, Петков е заявил, че страната няма да изпраща оръжие на Украйна се е променила „самата настройка на украинската страна, която беше склонна да поиска от България по-скоро военно-техническа помощ“.
Според него, решението на НС от вчера е „една възможност българска армия да започне най-после един сериозен процес на модернизация поне на някои сегменти“.
По повод обвиненията, че е цинично армията да се модернизира за сметка на война, той коментира: „Намирам, че е изключително цинично да се пренебрегва българската армия и тя да бъде оставена със старите си руски доспехи под прикритието това, че не можем да изгубим бойни способности. Българската армия е време да навакса своите огромни липси, които са създадени благодарение на концентрирани усилия да бъде оставена със старото съветско въоръжение. Това трябва да бъде променено! Ако, за съжаление, на нас ни се налага да има война, за да се събудим за тази нужда, това е тъжно, но в крайна сметка е крайно необходимо“.
Лорер призова служебния кабинет: „Пропускането на тази възможност в момента е най-малкото неразумно и аз искрено се надявам, че те ще осъвременят прегледа на въоръжението у нас, който ние вече започнахме по време на кабинета „Петков“. Такъв съществува и има достатъчно системи, които все още функционират и които биха могли да бъдат предоставени на украинската страна и няма да оголят българската армия. Нашите съюзници могат да ни предоставят заместващ капацитет, докато България успее да закупи нови“.
По публикацията работи: Пламена Сутева
75-годишната актриса Александра Братанова, позната от български филми, отправи публичен апел за финансова помощ, след…
Районният съд в Стара Загора постанови най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо 26-годишния…
Момиче на 12 години от Южна България е станало майка. Най-младата родилка в областната болница…
Жена е пострадала при пътен инцидент на кръстовището между бул. „Александър Малинов“ и ул. „Самара“…
Остават броени дни до официалното откриване на мотосезон 2026, което ще се състои тази събота.…
Служители на Районното управление във Велинград задържаха заподозрян за палеж след пожар в едноетажна постройка…
Leave a Comment