Днес, министърът на икономиката Никола Стоянов заяви в интервю, че към този момент смъкване в цените на горивата няма да има. Относно наболелия въпрос с инфлацията, той коментира, че месец септември е бил последният, в който инфлацията е била толкова висока
„Цените на горивата няма да отидат надолу. Ще има механизъм за компенсиране”. Това каза в студиото на „Здравей, България” министърът на икономиката Никола Стоянов.
„Цялата схема ще стъпи отново на европейския регламент за изземане на свръхпечалбите”, обясни той. Те ще отиват в специален фонд, от който ще се изплащат компенсации. Те ще отиват в специален фонд, от който ще се изплащат компенсации. „Във вторник беше внесено в Народното събрание. Аз чух анонси, че ще има и други предложения в тази посока. Надявам се, че още от средата на месеца бързо да се приемат тези промени”, каза ресорният министър.
На въпрос вярно ли е, че инфлацията ще спре, когато се намалят цените на горивата, Никола Стоянов отговори, че това е сериозна антиинфлационна мярка, но тя не е достатъчна да спре растежа на инфлацията. Според него септември месец ще е последният, в който инфлацията ще расте. По думите на министъра ако горивата за бизнеса станат по-евтини, по този начин ще поевтинее и логистиката на стоките, а оттам – цените им.
Стоянов коментира и спора за това имаме ли право да препродаваме петролни продукти. „Дерогацията е абсолютно ясна. Ние имаме право да внасяме руски петрол. Когато той се преработва на територията на България, именно в нашата рафинерия, продуктите, които се получават от него, имаме право да бъдат изнасяни в Европейския съюз”, заяви министърът.
„Тази криза оказа влияние – буквално вериги на доставки се късат и започва да има дефицити в някои сектори”. Така икономическият министър коментира има ли спекула на пазара с млечни продукти. По думите му високите цени се дължат именно на дефицити на основата суровина – млякото. Стоянов увери, че Комисията за защита на потребителите редовно прави проверки.
По публикацията работи: Силвана Димитрова
Комисията за защита на конкуренцията започна предварително проучване за ценообразуването на летище „Васил Левски“ в…
От 1 юли всички пенсии в страната ще бъдат официално осъвременени, съобщиха от Министерството на…
България е сред най-достъпните държави в Европа по отношение на потребителските цени. Данни на Евростат…
Депутати от ГЕРБ отправиха остри критики към проектобюджета за 2026 г., предложен от „Прогресивна България“.…
През следващите дни Балканският полуостров ще бъде под влияние на горещо време, като следобедните валежи…
От август в България предстои поскъпване на цигарите и винетките, както и промени в осигурителните…
Leave a Comment