Преди сто години археологът Хауърд Картър се натъква на гробницата на царя на древен Египет Тутанкамон. Животът на Картър никога не е бил същият. Нито пък задгробният живот на младия фараон, пише изданието Sciencenews.
Вестниците по целия свят незабавно пускат истории за откриването на гроба на отдавна изгубен фараон от Картър и за чудесата, които може да съдържа, тласкайки археалога до световно признание. Момчето крал, веднъж оставен в древна неизвестност, става най-известният сред фараоните.
Всичко започва на 4 ноември 1922 г., когато багери, ръководени от Картър, откриват стъпало, изсечено в дъното на долината на до голяма степен неизследвана част от египетската Долина на царете. До 23 ноември екипът открива стълби, водещи надолу към врата. Йероглифен печат на вратата идентифицира какво се крие отвъд: гробницата на цар Тутанкамон, пълна със съкровища.
Той е погребан в пищна гробница, пълна със злато, в район на Египет близо до Луксор, съобщава Fox13.
Той умира на около 19-годишна възраст. Откриването на непокътнатата му гробница се смята за изключително, тъй като гробниците често са били ограбвани в Долината на царете през древността.
Смята се, че Тутанкамон е починал от малария и усложнения от заболяване на костите. През 2010 г. учените откриха следи от маларийни паразити в мумифицираните останки на крал Тутанкамон.
По публикацията работи: Силвана Димитрова