Любопитно

Днес към обяд ще бъде началото на частичното слънчево затъмнение

Днес ще можем да наблюдаваме частично слънчево затъмнение. Затъмнението е частично и е нужно наблюдението над него да бъде задължително осъществено с подходяща техника за защита както на зрението така и на техниката която използваме.

Началото му ще бъде около 12:30, а максималната фаза около 13:40 часа. Явлението ще приключи малко преди 15:00, като в проценти луната ще покрие около 40 процента от слънцето. В столицата ни то ще продължи 2 часа, 18 минути и 43 секунди. а краят му бъде в 14:45:59 ч. Продължителността на затъмнението за столицата ще бъде  Тъй като България не попада в зоната на честите пълни слънчеви затъмнения, любителите и учените правят специални експедиции до определени места по света, за да наблюдават явлението. При такива експедиции в разстояние на две минути може да се наблюдава т.нар. „слънчевата корона“, – нещо, което без затъмнение не може да бъде изследвано.

Любителите на пълните слънчеви затъмнения ще трябва да изчакат до 2135г. Чак тогава от България ще се вижда идеално как луната закрива слънцето, а на 20 април догодина в Австралия ще може да се види цялата красота на пълното слънчево затъмнение.

По публикацията работи: Велислава Велева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

17-годишен изхвърли течен канабис при полицейска проверка край Разград

Специализирана полицейска операция в Разградско завърши със задържането на 17-годишен младеж, който опитал да се…

преди 14 минути
  • България

Радев: МВР и службите ще разплетат политическата корупция въпреки прокуратурата

Въпреки съпротивата от страна на прокуратурата, МВР и специалните служби са решени да разплетат мрежата…

преди 44 минути
  • България

64-годишен шофьор загина след удар в дърво край Силистра

Тежък пътен инцидент завърши фатално за 64-годишен мъж в област Силистра. Катастрофата е станала в…

преди 59 минути
  • България

Калин Стоянов обвини Иван Демерджиев в нерегламентирани справки и повдигна въпроси за 411 имота

Калин Стоянов заяви в интервю за бТВ, че скандалът около полетите на Делян Пеевски е…

преди един час
  • България

Тир се вряза в камион и блокира Северната скоростна тангента край София

Рано тази сутрин катастрофа между тир и камион затрудни движението по Северната скоростна тангента в…

преди един час
  • България

Президентските избори са насрочени за 25 октомври

Българските граждани вече знаят кога ще изберат своя нов държавен глава. След заседание на председателския…

преди 2 часа