Крими

Разпространява се нов вид телефонни измами чрез кражба на мобилни устройства

Нов вид ало измами, свързани с кражбата на мобилни устройства плъзна във Велико Търново. Един от участниците в извършеното деяние е задържан: 31-годишен мъж от гр. Варна, който е известен на полицията и е с предишни криминални прояви.

Работата по документиране на случая продължава. На 23 октомври с полицията се е свързал 42-годишен местен жител. Той обяснил, че преди броени дни от лекият му автомобил, паркиран пред дома му, е бил откраднат мобилният му телефонен. С него се свързала негова позната и му разказала, че някой, представящ се за него и е писал в приложението месинджър, обяснил, че е закъсал с автомобила си и има нужда от пари. Тя повярвала на думите му и първо изпратила по таксиметров шофьор сумата от 250 лв., а по-късно същата вечер изпратила още 150 лв. Според тъжителя е направен опит за измама и с друга негова позната, по същата схема. Социалните мрежи също се превръщат в поле за изява на телефонните измамници.

В началото на октомври служители на полицейското управление във Велико Търново разследваха и измами, извършени в социалните мрежи. Тогава говорителят на Областната дирекция на полицията Марияна Христова коментира за БТА, че сигналите за измами чрез обяви в социалните мрежи нарастват повече от началото на годината Тя отправи призив към гражданите че трябва да бъдат внимателни, да не се доверяват на всяка обява и да не изпращат пари, преди да са се уверили, че дадената покупка е налична. По случаите вече има образувано досъдебно производство.

 

По публикацията работи: Велислава Велева

 

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Александра Братанова поиска финансова помощ заради мизерна пенсия

75-годишната актриса Александра Братанова, позната от български филми, отправи публичен апел за финансова помощ, след…

преди 6 дни
  • България

Съдът в Стара Загора остави в ареста 26-годишния, откраднал кутия с дарения за болно дете

Районният съд в Стара Загора постанови най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо 26-годишния…

преди 6 дни
  • България

12-годишна родилка в Ямбол изостря проблема с ранните бременности

Момиче на 12 години от Южна България е станало майка. Най-младата родилка в областната болница…

преди 6 дни
  • България

Жена е транспортирана в болница след катастрофа в Младост 4

Жена е пострадала при пътен инцидент на кръстовището между бул. „Александър Малинов“ и ул. „Самара“…

преди 6 дни
  • България

Засилен контрол за откриването на мотосезон 2026, очакват между 5 000 и 10 000 мотористи

Остават броени дни до официалното откриване на мотосезон 2026, което ще се състои тази събота.…

преди 6 дни
  • България

Досъдебно производство след палеж в едноетажна постройка във Велинград

Служители на Районното управление във Велинград задържаха заподозрян за палеж след пожар в едноетажна постройка…

преди 6 дни