Това заяви конституционният съдия проф. Янаки Стоилов. Днес е трети ден поред, в който народните представители ще опитат да изведат председател на Народното събрание. По думите на Стоилов през Средновековието хората са избирали папа в продължение на месеци или дори години, но все пак сега се намираме в по-динамично време
Ситуацията около избора на председател на Народното събрание е безпрецедентна. Днес е критичен ден, защото това е краят на първата седмица на този парламент. Това коментира конституционният съдия проф. Янаки Стоилов в ефира на Нова телевизия.
„Ясно е, че този процес само би доказал неспособността на парламента да върши каквото и да е. Трети ден вече продължава първото заседание. През Средновековието е имало случаи при избора на папа да са необходими месеци, дори години. Но ние все пак сме в по-динамично време”, добави той.
Конституционният съдия е категоричен, че правилата около избора на парламентарен шеф не трябва да бъдат променяни. „Защото в хода на всеки един процес, когато правилата се сменят, това някак създава подозрения и основателни опасения”, е неговото мнение.
И подчерта, че според Конституцията парламентът приема решенията си с мнозинство – повече от половината народни представители, участвали в гласуването. Проф. Стоилов смята, че въпросът за избора на председател на парламента трябва да се раздели от формирането на парламентарно мнозинство.
„Обикновено изборът на председател на парламента и неговото сваляне в предишните години е показало, че се формира мнозинство или се разваля такова и се създава друго на негово място. Трябва да се разбере, че в тази ситуация изборът не е знак за това какво мнозинство би се опитало да излъчи управление”, каза още той.
По думите на конституционния съдия няма пречка президентът да започне връчването на мандати за съставяне на правителство, без да има избран председател на Народното събрание.
По публикацията работи: Пламена Сутева
75-годишната актриса Александра Братанова, позната от български филми, отправи публичен апел за финансова помощ, след…
Районният съд в Стара Загора постанови най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо 26-годишния…
Момиче на 12 години от Южна България е станало майка. Най-младата родилка в областната болница…
Жена е пострадала при пътен инцидент на кръстовището между бул. „Александър Малинов“ и ул. „Самара“…
Остават броени дни до официалното откриване на мотосезон 2026, което ще се състои тази събота.…
Служители на Районното управление във Велинград задържаха заподозрян за палеж след пожар в едноетажна постройка…
Leave a Comment