Политика

Обзор: Изведените кандидати за председател на НС до момента

Поне 4-ма са кандидатите за председател на парламента ден преди старта на 48-ото Народно събрание. ГЕРБ издигна Росен Желязков като свой кандидат за председател на НС, но според ПП това предложение не отговаря на морална висота на поста. „Продължаваме Промяната“, предложиха отново председател на НС да е Никола Минчев. БСП пък издига Кристиан Вигенин като кандидат, който е бил народен представител в 7 парламента. 4 пъти е бил заместник-председател на Народното събрание. „Възраждане“ също ще влезе в битката с депутата от предходния парламент – Петър Петров. Все още се очаква ДПС, „Демократична България“ и „Български Възход“ да вземат решение кого да подкрепят.

Вече е ясно, че кандидатите за председателския пост ще са повече от трима. От това колко лесно ще бъде избран председателят и дали ще стане още на първото заседание утре, ще зависи и работата на парламента, пише Нова.

Пред него още преди да е започнал работа стоят важните въпроси за бюджета и парите за Плана за възстановяване.

БСП с равносметка, след като вчера покани на разговор всички парламентарно представени партии. Срещна се обаче само с ГЕРБ, ДПС и „Продължаваме Промяната“. „Демократична България“, „Възраждане“ и „Български възход“ отказаха да присъстват.

„Идеята беше да се заговори за политика, да сложим политики на масата, да спрем да разсейваме хората, защото зимата чука на вратата“, заяви Иван Ченчев.

Според „Демократична България“ полза от подобни срещи няма, а решения трябва да се вземат от парламентарното мнозинство, когато започне работата на Народното събрание.

„В сряда се конституира парламента и там, вътре, основната дейност е разговори с всички парламентарни групи, днес имаме и среща на нашата група, на която ще вземем няколко ключови решения“, каза Симидчиев.

Остава въпросът – кой ще стане председател на парламента. Според „Продължаваме промяната“ предложението на ГЕРБ – Росен Желязков, бивш министър на транспорта и депутат в няколко парламента – не отговаря на морална висота на поста.

„ГЕРБ показаха нещо много ясно, казаха ние сме по-силни от хаоса и можем да управляваме държавата, а не са по-силни от хаоса и не могат да управляват държавата“, заяви Искрен Митев.

Предложението на ПП е Никола Минчев, който беше свален от поста в 47-ия парламент.

БСП издига Кристиан Вигенин, който е бил народен представител в 7 парламента. Четири пъти е бил заместник-председател на Народното събрание.

„Възраждане“ също ще влезе в битката с депутата от предходния парламент – Петър Петров. Очаква се ДПС, „Демократична България“ и „Български възход“ да вземат решение кого да подкрепят.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

**Радев: Назначението на Спецов в Лукойл е незаконно, а политиката в България се превръща в диктатура**

**Президентът Радев обяви остри критики срещу управлението на казуса "Лукойл": Нарушения на Конституцията и правовата…

преди 6 дни
  • България

Деница Сачева разкри: Румен Спецов има тайно доверие от САЩ и Британия, а бюджетът 2026 е последен шанс за спасение на финансите

**Деница Сачева: „Румен Спецов е професионалист с опит, а бюджетът за 2026 г. е единственият…

преди 6 дни
  • България

Трима загинали и блокиран тракийски път след фатално ПТП, причинето от загуба на контрол над волана

**ТРАГИЧНО ПТП НА АВТОМАГИСТРАЛА „ТРАКИЯ“ ВЗЕМА ТРИ ЖИВОТА** Трима души загинаха, а един е тежко…

преди 6 дни
  • България

Синът на Радан Кънев заловен с дрога: 17-годишният Борис задържан с марихуана и машинка за цигари

**Скандал около сина на евродепутата Радан Кънев: 17-годишен младеж задържан с наркотици** В ранните часове…

преди 6 дни
  • България

Топло за ноември: до 21 градуса в почивните дни, но мъгливо в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тиха…

преди 6 дни
  • България

Топло за ноември: 21 градуса в почивните дни, но мъглата ще скрие слънцето в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тихо…

преди 6 дни