След проверки на АМ „Хемус“ и „Тракия“: Оказва се, че настилката е с много лошо качество, дебелината на плътното платно е значително по-малка

230

Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев и министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков дадоха някои подробности относно резултатите от проверките за основни и текущи ремонти по АМ „Хемус“ и АМ „Тракия“. Министър Демерджиев посочи, че настилката е с много лошо качество, а дебелината на плътното платно е значително по-малка

„Встъпвайки в мандата си като служебен кабинет, и по-конкретно аз като вътрешен министър, обещах да дам яснота докъде са стигнали разследванията по отношение на АМ „Хемус” и АМ „Тракия“. В хода на проверка на работата по това докъде са стигнали разследванията се натъкнахме на два проблема. Единият е какво е вложено във вече изградените пътища и на какво се дължи тяхното лошо състояние, а именно на лошо извършени строителни работи или има други обективни причини. Другото обстоятелство, което проверихме е дали има ремонти, които по естеството си са основни такива, а всъщност са правени по друг ред като текущи ремонти“. Това заяви вътрешният министър Иван Демерджиев.

По негови думи са взети проби от настилката и вложените в нея материали. „Изследвахме състава на вложеното при изграждането при автомагистралите. Взетите проби, така наречените „ядки” от определени участъци, бяха предадени на Института за пътища и мостове към АПИ за изследване. От пробите веднага се вижда, че декларираните работи са много по-малко количество, спрямо заложените по проекти. Вложените материали изглеждат и с много лошо качество”, подчерта вътрешният министър”.

„Дебелината на пътното платно е значително по-малка. Част от материалите видимо се разминават. запазили сме част от пробите, за да може, при нужда, да бъдат изследвани от независима лаборатория, ако е необходимо о извън границите на България”, категоричен е министър Демерджиев.

Регионалният министър заяви, че са направени проверки на лот 2 и лот 3 на АМ „Тракия“. Той обясни, че при първия лот Стара Загора – Нова Загора са открили, че при дебелина на асфалта, която по проект трябва да бъде 220 см, реално тя е 189 см. „В чистите пластове асфалт дебелината е 89 см, при изискуеми 120 см“, заяви той.

По думите на архитект Шишков в лот 3 – от Нова Загора до Ямбол, проблемът при взетите проби е по-голям. „В този лот проблемите започват да стават още по-големи. 120 см трябва да бъдат всички пластове, а средно те са по 105 см“, каза той.