Учените все още се опитват да разберат последиците от необичайното изригване на подводен вулкан в Тонга през януари
Вулканът, известен като Хунга Тонга-Хунга Хаапаи, изхвърли милиони тонове водна пара високо в атмосферата, сочат резултати от изследване, публикувано в сп. „Сайънс“, съобщиха АП.
Учените смятат, че изригването е повишило количеството вода в стратосферата с около пет процента.
Сега изследователите се опитват да преценят как тази вода ще засегне атмосферата и дали може да допринесе за затопляне на земната повърхност през следващите няколко години.
Такова събитие се случва в живота, каза водещият автор на изследването Холгер Вомел, учен в Националния център за атмосферни изследвания в Колорадо, САЩ.
Големите изригвания обикновено охлаждат планетата. Повечето вулкани отделят големи количества сяра, които блокират слънчевите лъчи, обясни Матю Тухи, климатолог в университета на Саскачеван, който не участва в изследването.
Изригването на вулкана в Тонга започва под океана и изхвърля много повече вода от обичайното. Тъй като водната пара действа като парников газ, който улавя топлината, е вероятно изригването да доведе до увеличение на температурите, вместо до намаляването им, каза Тухи.
Водната пара ще се задържи в горните слоеве на атмосферата няколко години, преди да слезе по-надолу, каза Тухи. В същото време допълнителните количества вода биха могли да ускорят загубата на озон в атмосферата, добави Карън Розенлоф, климатолог от Националната агенция за океански и атмосферни изследвания на САЩ.
По публикацията работи: Силвана Димитрова
Десет непълнолетни са задържани във връзка със смъртта на 37-годишен мъж в Пловдив. Повечето от…
Тежък пътен инцидент с трагични последици е станал след преследване между гранични полицаи и автомобил,…
Тежък пътен инцидент е станал след преследване между гранични полицаи и автомобил с чуждестранни граждани.…
България, Румъния и Испания подписаха тристранно техническо споразумение за съвместна охрана на въздушното пространство.Испански изтребители…
Българската работна сила и бизнес общността навлизат в нов етап по отношение на минималното възнаграждение.…
Летните месеци носят не само високи температури, но и риск от инфекции. Според епидемиолога проф.…
Leave a Comment