„Храни с високо съдържание на триптофан са: сусам, шамфъстък, кашу, бадеми и лешници“, това разкри терапевтът Олга Усатова
Терапевтът Олга Усатова посочва кои продукти заместват хапчетата за сън. Усатова обяснява, че системата за сън и бодърстване се формира от три компонента: триптофан, серотонин и мелатонин. Триптофанът е аминокиселина, която влиза в тялото само с храната. Именно от него се синтезира серотонин, който е отговорен за бодрост през деня, и мелатонин, който осигурява продължителността на съня и неговото качество, съобщава Дарик.
„Храни с високо съдържание на триптофан са: сусам, шамфъстък, кашу, бадеми и лешници. Тези ядки са абсолютните шампиони по съдържание на тази аминокиселина. Например седем шамфъстъка или 28 грама бадеми са достатъчни, за да произведат достатъчно мелатонин“, отбеляза тя.
Освен това заешко и пуешко месо, сьомга, пъстърва, скумрия, омар, октопод, скариди, омари, раци, стриди и миди, както и бобови растения, са заместители на сънотворните. Според лекаря тези продукти ефективно влияят на тялото, ако се консумират три часа преди лягане.
„В допълнение към директния прием на триптофан е възможно естествено да се увеличи нивото на възпроизводим серотонин в тялото. Колониите от полезни бактерии произвеждат 80 процента от серотонина в тялото. Следователно поддържането на популацията на микробиотата на дебелото черво ще бъде още един инструмент за поддържане на здрав сън“, добавя Усатова.
По публикацията работи: Станислава Гавазова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment