Очертава се погребението на кралица Елизабет II да бъде едно от най-грандиозните събития в историята на Великобритания. Там ще присъстват световни лидери, крале и кралици и стотици хиляди хора от страната и чужбина. Припомняме, че Обединеното кралство изпрати покани до държавните глави на почти всички страни в света. Изключение правят единствено Сирия, Венецуела, Афганистан, Русия, Беларус и Мианма
Президенти, министър-председатели и монарси от цял свят ще пристигнат през уикенда в Лондон, за да си вземат сбогом с кралица Елизабет Втора и да отидат на прием в Бъкингамския дворец, организиран от крал Чарлз Трети ден преди погребението ѝ, предаде Ройтерс.
Президентът на САЩ Джо Байдън и френският му колега Еманюел Макрон са сред най-известните гости от чужбина, които са потвърдили, че ще присъстват.
Погребението ще бъде едно от най-грандиозните събития в историята на Великобритания, тъй като световни лидери, крале и кралици и стотици хиляди хора от страната и чужбина се стичат в Лондон за случая, пише БТА.
Крал Чарлз и кралицата консорт Камила ще дадат прием в Бъкингамския дворец в неделя – официалното държавно събитие преди погребението. Чуждестранните високопоставени гости, които ще пристигнат във Великобритания, ще бъдат поканени да посетят церемонията по отдаването на почит към кралицата в парламентарната зала „Уестминстър“ преди погребението.
Великобритания изпрати покани до държавните глави на почти всички страни в света, освен Сирия, Венецуела, Афганистан, Русия, Беларус и Мианма. Сирия и Венецуела не са поканени, тъй като в момента Великобритания няма дипломатически отношения с тези държави. Афганистан не е поканен заради настоящата политическа ситуация в обхванатата от нестабилност страна, където талибаните се върнаха на власт миналата година след продължила две десетилетия война. Русия и Беларус не са поканени да изпратят свои представители заради инвазията в Украйна.
Общо служителите на външното министерство са написали на ръка около 1000 покани за погребението и приема на крал Чарлз в неделя. Крайният срок за приемане на поканите за погребението изтече вчера. Британското правителство няма да предостави списък с гостите на всички чуждестранни лидери, които ще присъстват, отчасти от съображения за сигурност.
След държавното погребение в понеделник, на което ще присъстват 2000 гости, ковчегът на Елизабет ще бъде пренесен през историческия център на Лондон – от Уестминстърското абатство до Арката на Уелингтън, близо до Бъкингамския дворец – в карета, теглена от коне, а зад нея ще вървят Чарлз и други кралски особи, отбеляза Асошиейтед прес.
Сред гостите на погребението ще бъдат и близо 200 души, отличени от покойната кралица за работата им в отговор на пандемията от ковид и в сектори, включващи благотворителни организации, здравеопазване и образование.
На фона на помпозността и пищността на това събитие, ковчегът ще премине по почти същия маршрут, включително по окичения с национални флагове булевард, свързващ площад „Трафалгар“ с Бъкингамския дворец, по който мина в сряда пред смълчаните тълпи от опечалени, когато беше пренесен от двореца до сградата на парламента.
Лондонското летище „Хийтроу“ обяви, че ще спре всички полети 15 минути преди и след двуминутното национално мълчание в понеделник, „за да се избегнат шумови смущения“.
След това ковчегът на кралицата ще бъде откаран за церемония в параклиса „Сейнт Джордж“ край замъка „Уиндзор“, на която ще присъстват 800 души, включително членове на кралското семейство и служители на кралския двор.
В края на службата ковчегът ще бъде спуснат в кралската гробница. Архиепископът на Кентърбъри Джъстин Уелби ще произнесе благословия, а паството ще изпее песента „Бог да пази краля“.
След това членовете на кралското семейство ще проведат частна погребална служба в мемориалния параклис „Крал Джордж Шести“, където кралицата ще бъде погребана при покойния си съпруг, принц Филип, който почина миналата година на 99-годишна възраст.
По публикацията работи: Пламена Сутева