Изследователите откриха, че хапчетата мултивитамини, предназначени за подобряване на здравето на мозъка, могат значително да забавят когнитивния спад при възрастните хора. Ежедневно употребяващите хапчета забелязват забавяне на умствения си спад с 60% в сравнение с тези, които не ги използват. Индустрията на добавките е обект на спорове сред експертите, като някои смятат хапчетата за „безполезни“ и осигуряващи малка полза. Пазарът на добавки в Америка обаче е огромен, но всяка година генерира 50 милиарда долара приходи
Приемането на мултивитамини всеки ден може да забави когнитивния спад на възрастните хора с около 60 процента, предполага проучване, пишат dailymail.
Изследователи от университета Уейк Форест в Уинстън-Сейлъм, Северна Каролина , които проведоха тригодишно проучване върху 2000 души над 65 години, казаха, че хапчетата вероятно са помогнали, защото предотвратяват недостиг на хранителни вещества като витамин D и цинк – жизненоважни за здравето на мозъка.
Това беше първото широкомащабно изследване, което предполага, че мултивитамините могат да предпазят мозъка в напреднала възраст, но учените признаха, че са необходими повече изследвания, преди да препоръчат на възрастните хора да започнат да използват хапчетата ежедневно.
Производителите и някои учени бълват ползите от добавките от години, като пазарът вече се оценява на до 50 милиарда долара годишно само в Северна Америка. Прогнозите показват, че около 31 процента от американците вече се смятат за изложени на риск от поне един дефицит на витамин.
Но журито все още не е решило дали таблетките могат да забавят умствения упадък. Някои експерти ги определят като „огромна загуба на пари“, докато един предупреди по-рано този месец, че някои дори могат да предизвикат сърдечни проблеми при хора на 20 години.
Вчера голямо проучване не откри доказателства, че приемането на витамин D3 и Омега-3 мастни киселини всеки ден през 50-те години може да помогне за предотвратяване на слабост. Изследователите казаха, че редовните упражнения и средиземноморската диета биха били по-добри за превенция.
По публикацията работи: Силвана Димитрова