България

От днес ще могат да бъдат прилагани ваксини срещу COVID-19 за първична имунизация и за бустерна доза

От днес бустерна доза от адаптираната иРНК ваксина на Pfizer/BioNTech може да бъде поставена в имунизационните кабинети на РЗИ, при общопрактикуващите лекари, както и в разкритите ваксинационни кабинети в лечебни заведения. Всички РЗИ вече са снабдени с достатъчни количества от адапатираната ваксина на Pfizer/BioNTech, като в момента тече снабдяването на общопрактикуващите лекари и на ваксинационните кабинети в болниците

  • За първична ваксинация се прилагат иРНК ваксини Comirnaty или Spikevax срещу оригиналния вариант на SARS-CоV-2 или векторната ваксина на Janssen (JCOVDEN).
  • За бустерна доза се прилага адаптирана иРНК ваксина Comirnaty Original/Omicron BA.1 или Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1.
  • Адаптираните ваксини се поставят при лица на възраст на и над 12 г. най-рано 3 месеца след завършен първичен курс на ваксинация или след поставен бустер.
  • Бустерна доза от адаптирана иРНК ваксина е силно препоръчителна за следните категории лица на и над 12 г., които са получили поне първична имунизация (завършен ваксинационен курс), без значение от вида на приложената ваксина срещу COVID-19:

· Имунокомпрометирани:

  • Трансплантирани пациенти, получаващи имуносупресивна терапия;
  • · Пациенти на хронична диализа;
  • · Пациенти с онкохематологични заболявания;
  • · Потребители и персонал в социални заведения, осигуряващи дългосрочна грижа за възрастни хора;
  • · Медицински специалисти, ангажирани с лечението на пациенти с COVID-19;
  • · Възрастни хора на и над 65 г.;
  • · Лица над 12-годишна възраст, които са получили последната си доза ваксина срещу COVID-19 (независимо дали за завършване на първична имунизация или бустерна доза) преди повече от 6 месеца.

Становището на Експертния съвет е във връзка със съвместното изявление на Европейската агенция по лекарствата и Европейския център по превенция и контрол на заболяванията относно възможността за прилагане на бустерна доза от адаптирана иРНК ваксина срещу COVID-19.

Към 12 септември в страната са доставени 290 880 дози Comirnaty Original/Omicron BA.1 и 1 800 дози Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1.

Адаптираната иРНК ваксина на Moderna ще бъде разпределена до РЗИ в рамките на настоящата седмица, а поставянето ѝ ще се извършва в определени за целта имунизационни кабинети. Информация за съответните кабинети на ниво област ще бъде публикувана на интернет страниците на РЗИ.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Силвана Димитрова

Скорошни постове

  • България

Експерт: Здравната система у нас стимулира болниците да приемат повече пациенти

България е сред водещите страни в Европейския съюз по брой хоспитализации, а данните показват, че…

преди 4 часа
  • България

Седмият медицински хеликоптер пристигна в България, осмият се очаква до края на месеца

България отбелязва нов етап в развитието на спешната медицинска помощ по въздуха (HEMS). Днес в…

преди 4 часа
  • България

Голям смок влезе в жилищна сграда в Пловдив и стресна живеещите там

Жители на жилищен блок в пловдивския район „Западен“ се натъкнаха на голяма змия, която е…

преди 4 часа
  • България

Медицинска сестра пострада тежко при инцидент с линейка край Симитли

Медицинска сестра от Разлог е получила черепно-мозъчна травма, след като линейката, в която се е…

преди 4 часа
  • България

Медицинска сестра пострада тежко при рязко спиране на линейка край Симитли

Медицинска сестра от Разлог пострада тежко при инцидент с линейка край Симитли. Тя е получила…

преди 4 часа
  • България

Районната прокуратура в Пазарджик повдигна две обвинения срещу Стоян Колев след сигнал за опасно шофиране

Районната прокуратура в Пазарджик привлече към наказателна отговорност популярния в социалните мрежи Стоян Колев. 39-годишният…

преди 5 часа